Brytyjskie czołgi Challenger 2 na Ukrainie [+VIDEO]

Ukraiński minister obrony potwierdził, że dostarczone przez Wielką Brytanię czołgi Challenger 2 dotarły na Ukrainę. Zapowiedział, że niebawem rozpoczną działania bojowe.

We wtorek rano minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zamieścił wpis na Twitterze, w którym poinformował, że brytyjskie czołgi Challenger 2 są już na Ukrainie. Podziękował za to Wielkiej Brytanii i zapowiedział, że wozy te niebawem rozpoczną realizowanie zadań bojowych.

„To była przyjemność zabrać pierwszy ukraiński czołg podstawowy Challenger 2 na przejażdżkę. Takie czołgi, dostarczone przez Zjednoczone Królestwo, dotarły ostatnio do naszego kraju. Te fantastyczne maszyny wkrótce rozpoczną misje bojowe” – napisał Reznikow. Podziękował też brytyjskiemu premierowi Rishi Sunakowi, ministrowi obrony Benowi Wallace’owi i całemu narodowi brytyjskiemu.

Ukraiński minister załączył do wpisu nagranie, na którym widać kilkanaście zachodnich pojazdów opancerzonych i bojowych, w tym trzy czołgi Challenger 2. Siedzący we włazie jednego z nich Reznikow dziękuję Wallace’owi i Brytyjczykom za te „cudowne” pojazdy. „To naprawdę dobra rzecz!” – dodał. Na nagraniu zaprezentowano też, jak minister jeździ w jednym z nich po poligonie.

Na nagraniu widać też kołowe wozy opancerzone Stryker i samochody MRAP Cougar z USA, a także niemieckie bojowe wozy piechoty Marder.

O tym, że czołgi Challenger 2 przybyły na Ukrainę poinformowano jeszcze w poniedziałek. Wówczas rzeczniczka ukraińskiego resortu obrony, Iryna Zoltar powiedziała agencji AFP, że wozy te „są już na Ukrainie”. Nie podała jednak żadnych dodatkowych informacji.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek portal The Guardian poinformował, że ukraińskie załogi wróciły do domów po ukończeniu szkolenia w Wielkiej Brytanii na brytyjskich czołgach Challenger 2. Oczekuje się, że ukraińskie załogi i czołgi będą na pozycjach na czas do wiosennej kontrofensywy.

Tydzień temu brytyjska minister stanu ds. obrony, baronessa Goldie, udzieliła odpowiedzi na interpelację Lorda Hylton. Przyznała w niej, że czołgi Challenger 2, które Wielka Brytania dostarczy Ukrainie, będą wyposażone w specjalną amunicję ze zubożonym uranem. Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii poinformowała, że na Ukrainę zostaną wysłane „pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran”. Amunicja czołgowa przeznaczona jest dla kompanii czołgów Challenger 2, liczącej 14 wozów. Zapowiadano, że mają one trafić na Ukrainę jeszcze w marcu.

Brytyjski serwis declassifieduk.org zwracał uwagę na kontrowersje, dotyczące tego rodzaju amunicji. Przypomina, że była ona powszechnie stosowana przez wojska koalicji podczas wojny w Iraku. Jak podano, pociski te są radioaktywne, a naukowcy uważają, że ich szkodliwe efekty dla zdrowia człowieka mogą być odczuwalne jeszcze długo po zakończeniu danego konfliktu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz