Sondaż: Poparcie Rosjan dla wojny na Ukrainie powoli spada

Dane sondażowe pokazują spadek poparcia Rosjan dla wojny na Ukrainie. Ostatnie badania opinii publicznej Centrum Lewady wskazują, że 74 procent obywateli Rosji nadal generalnie popiera wojnę. Na początku kwietnia poparcie dla rosyjskiej inwazji deklarowało jeszcze 81 procent ankietowanych.

Dane rosyjskiego instytutu badania opinii publicznej Centrum Lewady pokazują, że na początku kwietnia 81 procent ankietowanych Rosjan deklarowało poparcie dla wojny na Ukrainie. Ostatnie dane z końca kwietnia br. wskazują, że wspomniane poparcie wyraża 74 proc. rosyjskich obywateli.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

45 procent ankietowanych wyraziło „absolutne poparcie” dla inwazji na Ukrainę. Odsetek ten wynosił na początku kwietnia 53 proc.

Dane Centrum Lewady wskazują, że 68 proc. ankietowanych nadal uważa, że działania rosyjskich wojska na Ukrainie przynoszą postępy. 27 procent z nich jest przekonanych, że rosyjskie wojska dokonują postępów „zgodnie z założeniami”. Z kolei 48 procent spośród krytyków obawia się, że wojna będzie trwała dłużej niż przewidywano.

73 procent ankietowanych uważa, że ostatecznie Rosja będzie zwycięzcą. Sytuacji patowej spodziewa się 15 proc. badanych.

Mniej Rosjan niż w poprzednim badaniu uważa, że NATO jest agresorem. Przekonanie o tym spadło z 60 do 57 procent.

Wojna na Ukrainie cieszy się największym zainteresowaniem wśród starszych Rosjan. 71 procent z nich z uwagą śledzi działania wojenne. Wśród młodych ludzi zainteresowanie wojną jest znacznie mniejsze. Jedynie 36 procent Rosjan w wieku od 18 do 24 lat stwierdziło, że intensywnie śledzi aktualne wydarzenia.

Jak podkreśla niemiecki portal n-tv, Centrum Lewada jest wprawdzie uznanym instytutem badania opinii publicznej, lecz mimo to wyniki badań są często uważane za mało wiarygodne. Wynika to z faktu, że nawet w anonimowych ankietach telefonicznych wyrażanie przez obywateli Rosji krytycznych uwag na temat rosyjskich przywódców może być bardzo ryzykowne.

Przypomnijmy, że dane Centrum Lewady z końca marca br. wskazywały, że większość Rosjan popiera władze swojego państwa. Na pytanie w jakim kierunku zmierzają sprawy w Rosji. 69 proc. respondentów uznało, że w „prawidłowym”. W lutym odpowiedzi takich było 52 proc., a w styczniu 50 proc. Negatywnie kierunek rozwoju sytuacji oceniło 22 proc. pytanych, miesiąc wcześniej odpowiedzi takich było 38 proc., a w styczniu 39 proc.

Zobacz także:  Większość mieszkańców Rosji nie uważa jej za kraj europejski

levada.ru / n-tv.de / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz