Centrum Lewady opublikowało wyniki najnowszego badania socjologicznego wskazujące, że większość Rosjan popiera władze swojego państwa.

Na pytanie w jakim kierunku zmierzają sprawy w Rosji. 69 proc. respondentów uznał, że w “prawidłowym”. W lutym odpowiedzi takich było 52 proc., a w styczniu 50 proc. Negatywnie kierunek rozwoju sytuacji oceniło 22 proc. pytanych, miesiąc wcześniej odpowiedzi takich było 38 proc., a w styczniu 39 proc.

Znacząco wzrosła aprobata dla działań prezydenta Rosji Władimira Putina. Pozytywnie oceniło ją 83 proc. pytanych, w porównaniu do 71 proc. w lutym i 69 proc. w styczniu. Przeciwnego zdania było 15 proc. badanych, co oznacza spadek z 27 proc. w lutym i 29 proc. w styczniu.

Podobną tendencję można zauważyć w przypadku premiera Michaiła Miszustina, którego działalność akceptowało 71 proc. pytanych (wzrost wobec 60 proc. w lutym i 59 proc. w styczniu), zaś nie akceptowało 23 proc. (spadek wobec poziomu braku akceptacji 35 proc. w dwóch poprzednich miesiącach).

Działalność całego rządu pozytywnie postrzegało 70 proc. respondentów, podczas gdy w lutym było ich jeszcze tylko 55 proc., a w styczniu 53 proc. Negatywnych odpowiedzi było 27 proc., podczas gdy w lutym wskaźnik ten sięgał 42 proc., a w styczniu 44 proc.

Drugim po Władimirze Putinie politykiem, którego Rosjanie obdarzali największym zaufaniem był minister obrony Siergiej Szojgu, który osiągnął wskaźnik 16 proc. Za nim znaleźli się premier Miszustin, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oraz przewodniczący Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski, którzy uzyskali po 15 proc.

Nawet prokremlowska partia “Jedna Rosja”, która w ostatnim okresie odnotowywała już względnie niski poziom poparcia, wyraźnie je odzyskała. Głos chciało oddać na nią 54 proc. respondentów, podczas gdy w lutym było to jeszcze 44 proc., a w styczniu 40 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24-30 marca na próbie 1600 obywateli Rosji.

Czytaj także: Większość mieszkańców Rosji nie uważa jej za kraj europejski

levada.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply