Były brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że Władimir Putin groził mu atakiem rakietowym w czasie rozmowy telefonicznej przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Putin miał powiedzieć Johnsonowi, że taki atak “zająłby mu tylko minutę” – podała stacja BBC w niedzielę. Słowa rosyjskiego przywódcy miały być odpowiedzią na stwierdzenie, że wojna będzie „całkowitą katastrofą”. Rozmowa odbyła się w lutym ubiegłego roku, tuż przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Szczegóły rozmowy zostały przedstawione w dokumencie BBC, który jest poświęcony kontaktom Putina ze światowymi przywódcami.

Johnson ostrzegł Putina, że ​​inwazja na Ukrainę doprowadzi do zachodnich sankcji i rozmieszczenia większej liczby wojsk NATO przy granicy Rosji. Ówczesny brytyjski premier miał uspokajać Putina, że Ukraina nie przystąpi do NATO „w dającej się przewidzieć przyszłości”.

“W pewnym momencie zagroził mi, powiedział: ‘Boris, nie chcę cię skrzywdzić ale, z użyciem rakiet, zajęłoby to tylko minutę’, czy coś takiego” – powiedział Johnson w rozmowie z BBC.

“Ale sądzę, biorąc pod uwagę zrelaksowany ton, jaki przyjął, ten rodzaju dystansu, jaki wydawał się mieć, że po prostu bawił się moimi próbami skłonienia go do negocjacji” – dodał.

Nie można stwierdzić, czy groźba Putina była autentyczna – podkreśla BBC.

Przypomnijmy, że w styczniu br. były premier Wielkiej Brytanii odbył wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zełenski poinformował Johnsona o sytuacji na froncie. Podczas spotkania Zełenski i Johnson wymienili poglądy na temat praktycznych kroków, jakie brytyjski polityk może podjąć, by pomóc Ukrainie w tym trudnym czasie. W szczególności rozmawiali o przygotowaniu „szczytu pokojowego”, który ma się odbyć w celu realizacji formuły pokoju, którą prezydent Ukrainy przedstawił w ubiegłym roku przywódcom „Grupy Dwudziestu”.

Zobacz także: Szef Komitetu Wojskowego NATO: kraje sojuszu powinny przejść do „gospodarki wojennej”

bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply