Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu odbył w środę rozmowę telefoniczną ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem

Poinformowało o tym tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na które powołuje się portal dziennika “Yeni Safak”. Cavusoglu i Ławrow omówili Czarnomorską Inicjatywę Zbożową, ale też stosunki dwustronne między Turcją a Rosją. Nie podano jednak szczegółów rozmowy. W lipcu ubiegłego roku Turcja, ONZ, Rosja i Ukraina podpisały w Stambule pakiety umów o wznowieniu eksportu zboża z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, które zostały wstrzymane po rozpoczęciu wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym. Jednak porozumienia nie były bezterminowe.

W listopadzie umowa została przedłużona o 120 dni. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Rosja z końcem października ogłosiła wycofanie się z porozumień i groziła przywróceniem blokady morskiej ekportu ukraińskiego zboża.Stało się tak na skutek ataku dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdził, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”.

Jednak bardzo szybko, bo już dwa dni potem z Moskwy wyszło przeciwstawne oświadczenie, że Rosjanie godzą się na jego przedłużenie.

Obecnie Rosja także opowiada się za dalszym trwaniem Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej. Jednak chce ją przedłużyć tylko na 60 dnia. Kijów twierdzi jednak, że stanowisko Moskwy przedłużenia porozumień „tylko o 60 dni jest sprzeczne z dokumentem”, odnotował Yeni Safak. Jednocześnie już tydzień temu prezydent Wołodymyr Zełenski zadeklarował generalne poparcie dla Inicjatywy.

Z kolei Rosjanie dwa tygodnie oskarżyli Zachód o sabotowanie porozumienia.

Turcka dyplomacja od tygodni pracuje nad przedłużeniem porozumień zbożowych.

 

yenisafak.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Zapis o możliwym przedłużeniu umowy na 120 dni nie uniemożliwia przedłużenia umowy tylko na 60 dni, gdyż w przypadku braku przedłużenia umowa wygaśnie, a z nią zapis dotyczący okresu przedłużenia. W tej sytuacji możliwe jest uzgodnienie zmiany okresu na jaki umowa zostanie przedłużona, gdyż przy braku zgody nie będzie już żadnej umowy.