Zełenski za przedłużeniem umów zbożowych

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres odwiedził w środę Kijów, by rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim o dalszym eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Guterres pojechał do Kijowa w ramach dążenia do przedłużenia obowiązywania umów określających zasady eksportu zboża przez czarnomorskie porty Ukrainy. „Chcę podkreślić kluczowe znaczenie odnowienia Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej od dniu 18 marca oraz pracy nad stworzeniem warunków umożliwiających jak największe wykorzystanie infrastruktury transportowej na Morzu Czarnym, zgodnie z celami inicjatywy” – sekretarz generalny ONZ powiedział na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w stolicy Ukrainy Kijowie.

Jak relacjonuje portal tureckiej gazety “Yeni Safak”, Guterres powiedział, że eksport ukraińskiej i rosyjskiej żywności i nawozów ma kluczowe znaczenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego i cen żywności.  podpisanie inicjatywy zapewniło eksport 23 mln ton zboża z ukraińskich portów i przyczyniło się do obniżenia światowy koszt żywności.

Powiedział ponadto, że bezpieczeństwo wokół Zaporożskiej Elektrowni Jądrowej jest również kluczowe, zauważając, że jego zdaniem ważna byłaby pełna demilitaryzacja największej elektrowni atomowej Europy, która od marca ubiegłego roku znajduje się pod rosyjską kontrolą.

“Uważam, że ważna byłaby również ewentualna mediacja w dążeniu do pełnej demilitaryzacji tego obszaru przy jednoczesnym zapewnieniu powrotu elektrowni do normalnej pracy, a ONZ jest gotowa zaoferować swoje dobre usługi” – powiedział Guterres.

Sekretarz generalny skomentował także domniemaną egzekucję ukraińskiego żołnierza, której nagranie obiegło media społecznościowe w poniedziałek, mówiąc, że jest to „tragiczne przypomnienie, że prawa wojenne muszą być ściśle przestrzegane”.

Wołodymyr Zełenski powiedział ze swojej strony, że on i Guterres zgodzili się na kontynuację Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, zaznaczając, że jest ona potrzebna całemu światu.

„Ważna jest również praca na rzecz naszej inicjatywy humanitarnej „Ziarno z Ukrainy”. W ramach tej inicjatywy udało nam się już pozyskać prawie 200 mln dolarów i wysłać ponad 140 tys. ton ukraińskiego zboża” – powiedział ukraiński prezydent.

Powiedział, że jest przekonany, że Ukraina wspólnie z ONZ będzie w stanie znacząco wzmocnić zarówno inicjatywę humanitarną, jak i zbożową, co da jeszcze większe gwarancje światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Zrelacjonował, że rozmawiano także o przywróceniu bezpieczeństwa wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych, zwłaszcza Zaporoża, dodając: „Zaporoska Elektrownia Atomowa musi powrócić pod pełną kontrolę ukraińską – to jest kwestia nie tylko ukraińskiego, ale globalnego bezpieczeństwa”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, to pakiet porozumień  podpisany przez Rosję z ONZ i Turcja, a także osobno przez Ukrainę z tymi dwoma partnerami, w lipcu ubiegłego roku. Porozumienia stworzyły bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych wcześniej przez rosyjską marynarkę wojenną. 

Porozumienia zostały przedłużone w listopadzie o kolejne 120 dni i mają zostać odnowione w przyszłym miesiącu. Także wówczas Rosja groziła wycofaniem się z uzgodnień. Tydzień temu oskarżyła Zachód o sabotowanie porozumienia.

yenisafak.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply