Niemieckie Patrioty na Ukrainie, francuskie AMX-10RC dla ukraińskiej piechoty morskiej

Niemcy potwierdziły przekazanie na Ukrainę systemów obrony powietrznej Patriot. Z kolei ukraińska piechota morska otrzymała francuskie wozy opancerzone AMX-10RC.

W aktualnym komunikacie rządu Niemiec, dotyczącym wsparcia wojskowego dla Ukrainy poinformowano, że strona niemiecka przekazała na Ukrainę rakietowe systemy obrony powietrznej Patriot wraz z pociskami rakietowymi. Niemcy wysłali Ukraińcom także kilkanaście ciężarówek Zatros i parę pojazdów dedykowanych ochronie granic.

Niemcy w styczniu br. poinformowały, że niemieckie Patrioty trafią do Polski i na Ukrainę. Wcześniej rząd w Berlinie zdecydowanie nie chciał zgodzić się na dostarczenie ukraińskim żołnierzom tej broni. Systemy miały zostać przekazane niezwłocznie po zakończeniu szkoleń dla ukraińskich żołnierzy, które rozpoczęło się na początku lutego. Wzięło w nich udział około 70 osób. Odbyły się w trybie przyspieszonym i trwały przez 6 dni w tygodniu.

Ponadto, we wtorek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow oficjalnie poinformował o dostarczeniu na Ukrainę francuskich kołowych pojazdów opancerzonych AMX-10RC do oddziałów ukraińskiej piechoty morskiej. Zamieścił też nagranie prezentujące te wozy bojowe.

„Ukraińska piechota morska wita swoją nową francuską kawalerię, AMX-10! (…) zgodziliśmy się, żeby nazywać je ‘karabinami snajperskimi na szybkich kołach’” – napisał ukraiński minister, zachwalając broń przekazaną przez Francuzów. Podziękował też przedstawicielom władz Francji za pomoc oraz Francuzom za ich wsparcie.

„Te szybkie, nowoczesne maszyny z potężnymi działami pomogą nam wyzwolić nasze terytoria. Tak właśnie wyglądają Wolność, Równość i Braterstwo” – dodał. W komunikatach nie sprecyzowano, o jaką liczbę wozów chodzi.

Dodajmy, że w połowie marca dziennik Lefigaro podał, że francuski minister obrony Sebastian Lecornou powiedział, iż obiecane Ukraińcom opancerzone pojazdy bojowe „właśnie przybyły” na Ukrainę. Lecornou nie określił dokładnie, ile jednostek AMX-10RC przybyło na Ukrainę. Zaznaczył jednak, że część z nich została już wysłana na front.

Emmanuel Macron zapowiedział na początku roku podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Francja dostarczy Ukrainie transportery opancerzone AMX-10 RC, które są również zaliczane do czołgów kołowych. W połowie stycznia francuski resort obrony sprecyzował, że pierwsze pojazdy trafią na Ukrainę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Na Ukrainę ma trafić łącznie kilkadziesiąt pojazdów opancerzonych AMX-10 RC.

bundesregierung.de / mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply