Rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit przekazał korespondentowi Polsat News, że Patrioty z Niemiec trafią zarówno do Polski, jak i na Ukrainę.

Patrioty z Niemiec trafią zarówno do Polski, jak i na Ukrainę – przekazał w piątek korespondentowi Polsat News w Niemczech rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

O sprawie informuje korespondent Polsat News Tomasz Lejman. „Rzecznik niemieckiego rządu potwierdza Polsat News, że patrioty z Niemiec trafią zarówno do Polski jak i na Ukrainę. Liczba baterii, które trafią do Polski nie zostanie zredukowana w z związku z dostawą na Ukrainę” – czytamy na Twitterze.

Jak informowaliśmy, Niemcy dołączą do Stanów Zjednoczonych, dostarczając dodatkową baterię Patriot na Ukrainę – poinformował Biały Dom.

W czwartek prezydent USA, Joe Biden i kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, odbyli rozmowę telefoniczną. Dotyczyła ona głównie wojny na Ukrainie. Obaj podkreślili swoje poparcie dla Kijowa w walce o suwerenność i niepodległość.

Według komunikatu strony amerykańskiej, Biden i Scholz wyrazili determinację, by dalej dostarczać Ukraińcom potrzebnego wsparcia finansowego, humanitarnego, militarnego i dyplomatycznego.

W tym kontekście, Biden potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, dotyczące wysłania na Ukrainę bojowych wozów piechoty Bradley. Z kolei Scholz zapowiedział dostarczenie Ukraińcom niemieckich wozów tego typu – Marder.

„W tym celu, Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy zamierzają dostarczyć dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder. Oba państwa planują przeszkolić ukraińskich żołnierzy na tych systemach” – czytamy w komunikacie Białego Domu.

Dodajmy, że według agencji Reuters, Waszyngton zamierza oficjalnie ogłosić, że wyśle Ukraińcom wozy Bradley już w piątek 6 stycznia.

Wcześniej w czwartek niemieckie media podały, że Niemcy planują „krok jakościowy” w kwestii dostaw broni na Ukrainę. Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” nieoficjalnie informował, że Berlin chce wysłać Ukraińcom wozy Marder.

Ponadto, przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu wezwała do natychmiastowego przekazania Ukrainie Bojowych Wozów Piechoty Marder.

Decyzja rządu w Berlinie, według mediów niemieckich i agencji prasowych, może być związana z wcześniejszą zapowiedzią Francji. Przypomnijmy, że w środę prezydent Emmanuel Macron zapowiedział podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Francja dostarczy Ukrainie transportery opancerzone AMX-10 RC, które również zaliczane są do tzw. czołgów kołowych.

Kresy.pl/Polsat News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz