Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Francja dostarczy Ukrainie transportery opancerzone AMX-10 RC, które również zaliczane są do czołgów kołowych.

Jak poinformowała w środę Ukraińska Prawda powołując się na służbę prasową Pałacu Elizejskiego, Emmanuel Macron zapowiedział podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Francja dostarczy Ukrainie transportery opancerzone AMX-10 RC, które również zaliczane są do czołgów kołowych.

Prezydent Francji podjął decyzję o rozszerzeniu pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie, wyrażając zgodę na dostawę lekkich czołgów bojowych AMX-10 RC – czytamy.

To będzie pierwszy raz gdy Siły Zbrojne Ukrainy zostaną wyposażone w czołgi produkcji zachodniej. Notka prasowa nie wyjaśnia, ile sztuk sprzętu wojskowego trafi na Ukrainę ani kiedy to nastąpi.

Przypomnijmy, prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że dla zakończenia wojny na wschodzie potrzebne są gwarancje bezpieczeństwa również dla Rosji. Jego zdaniem, krytycy takiego rozwiązania sami proponują „wojnę totalną” w całej Europie.

Pokojowe czasy będą wymagały rozmów. Po pierwsze i najważniejsze o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy, dla jej integralności terytorialnej i jej długoterminowego bezpieczeństwa. Ale również dla Rosji, jako że będzie ona stroną rozejmu lub traktatu pokojowego” – powiedział Macron.

Jego zdaniem, bez tego rodzaju gwarancji dla Moskwy, wojna rosyjsko-ukraińska może rozszerzyć się na całą Europę.

Każdy, kto zarzuca mi, że zabieram głos na ten temat, powinien w takim razie wyjaśnić mi, co proponuje. Tym, co proponują ludzie, którzy odmawiają przegotowania i pracy nad tym, jest wojna totalna, która obejmie cały kontynent” – twierdził prezydent Francji.

To kolejna tego rodzaju wypowiedź francuskiego przywódcy. Jak pisaliśmy, na początku grudnia br. Macron powiedział, że Europa musi przygotować swoją przyszłą architekturę bezpieczeństwa, a Zachód powinien rozważyć, jak odnieść się do gwarancji bezpieczeństwa, których potrzebuje Rosja, jeśli Władimir Putin, zgodzi się na negocjacje pokojowe.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply