Prezydent Węgier Katalin Novák wyraziła nadzieję, że propozycja Rosjan dotyczącą zawieszenia broni w związku z obchodami Bożego Narodzenia przez część wyznawców prawosławia będzie “krokiem w kierunku pokoju”.

„Niech ogłoszone zawieszenie broni w prawosławne Boże Narodzenie będzie krokiem w kierunku pokoju” – napisała Novák na Twitterze.

Jak informowaliśmy, Putin polecił rosyjskiemu ministrowi obrony, aby wprowadził zawieszenie broni na Ukrainie od południa czasu lokalnego w piątek do północy w sobotę, zgodnie z prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia.

Mychajło Podolak, doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy,  skrytykował to działanie prezydenta Rosji. „Po pierwsze. Ukraina nie atakuje obcego terytorium i nie zabija cywilów, tak jak robi to RF [Federacja Rosyjska]” – napisał na Twitterze Podolak.

„Ukraina niszczy na swoim terytorium tylko członków armii okupacyjnej… Po drugie. RF musi opuścić tereny okupowane – tylko wtedy zawrze ‘tymczasowy rozejm’. Zachowaj hipokryzję dla siebie” – dodał.

Zdaniem Podolaka: „Rosyjska Cerkiew Prawosławna nie jest autorytetem dla światowego prawosławia i działa jedynie jako ‘propagandzista wojny’. Rosyjska Cerkiew Prawosławna nawołuje do ludobójstwa Ukraińców, zachęca do masowych mordów i nalega na jeszcze większą militaryzację Federacji Rosyjskiej. Dlatego oświadczenie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej o ‘rozejmie bożonarodzeniowym’ jest cyniczną pułapką i elementem propagandy”.

Ponadto strona ukraińska twierdzi, że ogłoszony “rozejm” został wielokrotnie złamany.

Wiele krajów sojuszniczych Ukrainy zareagowało sceptycznie na rosyjską propozycję zawieszenia broni. Departament Stanu USA uznał, że Rosja chce wykorzystać ten czas na odpoczynek i przegrupowanie sił.

Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock powiedziała, że ​​decyzja Putina o zawieszeniu ognia na Boże Narodzenie  nie świadczy o jego chęci zakończenia wojny .

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel nazwał propozycję Kremla fałszywą i obłudną , szef brytyjskiego MSZ stwierdził, że w żaden sposób nie poprawia ona perspektyw pokoju.  Podkreślili, że dla rzeczywistego zakończenia wojny Rosja musi wycofać się z terytorium Ukrainy.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Wiele krajów sojuszniczych Ukrainy zareagowało sceptycznie na rosyjską propozycję zawieszenia” – żaden kraj nie jest SOJUSZNIKIEM Ukrainy i wysyłanie pomocy militarnej nie zmienia tego faktu.