Ukraina chce, by Indie ponownie zdefiniowały stosunki z Rosją, które – zdaniem Kijowa – są wciąż oparte na dziedzictwie czasów sowieckich. Kijów chce skłonić Indie do udziału w powojennej odbudowie Ukrainy. Szefowie dyplomacji obu krajów ogłosili w piątek zamiar przywrócenia stosunków handlowych i współpracy do poziomu sprzed rosyjskiej inwazji.

Brytyjski dziennik Financial Times komentował w piątek wizytę szefa MSZ Ukrainy Dmytro Kułeby w Indiach. Jak wskazuje medium, to część wysiłków Kijowa w relacjach z Nowym Delhi, których celem ma być skłonienie strony indyjskiej do ponownego zdefiniowania stosunków z Rosją. Ukraina uważa, że są one wciąż oparte na dziedzictwie czasów sowieckich.

“Współpraca Indii z Rosją opiera się w dużej mierze na spuściźnie sowieckiej. Nie jest to jednak dziedzictwo, które przetrwa wieki. Jest to dziedzictwo, które wyparowuje” – oświadczył Kułeba w rozmowie z FT.

“Relacje chińsko-rosyjskie powinny być przedmiotem szczególnej uwagi Indii w świetle ich interesów bezpieczeństwa narodowego” – powiedział. Zwrócił uwagę na napięte relacje indyjsko-chińskie, zwłaszcza w związku ze sporami granicznymi Nowego Delhi i Pekinu oraz postawę Chin wobec inwazji Rosji na Ukrainę.

Kułeba wskazał, że Kijów chce skłonić Indie do udziału w powojennej odbudowie Ukrainy. “Ukraina prawdopodobnie stanie się [po zakończeniu wojny] największym placem budowy na świecie, a uczestnictwo indyjskich firm byłoby mile widziane” – podkreślił szef MSZ Ukrainy.

Agencja Reuters relacjonuje, że szefowie dyplomacji obu krajów ogłosili w piątek zamiar przywrócenia stosunków handlowych i współpracy do poziomu sprzed rosyjskiej inwazji rozpoczętej w lutym 2022 roku.

Szczególną uwagę mieli zwrócić na “Formułę Pokoju i kolejne kroki na ścieżce jej realizacji”.

Nowe Delhi tradycyjnie utrzymuje bliskie powiązania gospodarcze i obronne z Moskwą i powstrzymuje się od krytykowania Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Indie nawoływały oba kraje do rozwiązania konfliktu w drodze “dialogu i dyplomacji”, zwiększając jednocześnie zakupy taniej rosyjskiej ropy do rekordowego poziomu – przypomina Reuters.

Czytaj także: Niemieckie media: Indie „piorą” ropę z Rosji, by obejść sankcje

ft.com / reuters.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Współpraca Indii z Rosją opiera się w dużej mierze na spuściźnie sowieckiej. Nie jest to jednak dziedzictwo, które przetrwa wieki. Jest to dziedzictwo, które wyparowuje” – oświadczył Kułeba w rozmowie z FT.” – żałosny i zabawny zarazem łabędzi śpiew Kułeby połączony z typowym dla niego życzeniowym myśleniem.