Francuskie pojazdy opancerzone AMX-10RC zostały dostarczone Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Jak poinformował w czwartek dziennik Lefigaro, francuski minister obrony Sebastian Lecornou powiedział, że obiecane opancerzone pojazdy bojowe „właśnie przybyły” na Ukrainę. Lecornou nie określił dokładnie, ile jednostek AMX-10RC przybyło na Ukrainę. Zaznaczył jednak, że część z nich została już wysłana na front.

„Przyglądam się możliwościom przeprowadzenia drugiej fali dostaw. Przygotowuję szereg decyzji dla prezydenta republiki, ponieważ Ukraińcy są bardzo biegli w posługiwaniu się tym pojazdem opancerzonym” – powiedział Lecornue.

Emmanuel Macron zapowiedział na początku roku podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Francja dostarczy Ukrainie transportery opancerzone AMX-10 RC, które są również zaliczane do czołgów kołowych. W połowie stycznia francuski resort obrony sprecyzował, że pierwsze pojazdy trafią na Ukrainę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Na Ukrainę ma trafić łącznie kilkadziesiąt pojazdów opancerzonych AMX-10 RC.

W1979 roku ruszyła produkcja pojazdów AMX-10 RC. Łącznie wyprodukowano 480 egzemplarzy. Wozy były używane podczas operacji Pustynna Burza w Iraku w 1991 roku, a także w ramach sił pokojowych ONZ w Kosowie.

Przypomnijmy, że dziennikarz francuskiego dziennika „L’Opinion”, Jean-Dominique Merchet poinformował, że „Francja przygotowuje się do sprzedaży Ukrainie 25 gąsienicowych pojazdów opancerzonych AMX-10P”. Zaznaczył, że chodzi o wozy bojowe piechoty, które od 2015 roku nie są już używane przez francuską armię.

AMX-10P to ważący ponad 14 ton bojowy wóz piechoty na podwoziu gąsienicowym. Francuska armia używała go od 1973 roku. W 2008 roku zaczęto wycofywać te pojazdy ze służby. Załoga liczy 3 osoby plus 8-osobowy desant.

Wóz wyposażony jest w dwuosobową wieżę Toucan II ze stanowiskiem dowódcy. Główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna GIAT М693 kal. 20 mm sprzężona z karabinem maszynowym AANF1 kal. 7,62 mm. Dodatkowe uzbrojenie mogą stanowić wyrzutnie ppk Milan.

Z działa można strzelać pociskami z głowicami kruszącymi (HE) lub przeciwpancernymi, w zależności od rodzaju celu. Zasięg skuteczny wynosi do 1500 m, a pocisk przeciwpancerny wystrzeliwany z działa może przebić 20-mm pancerz na dystansie 1 km. Według opisów, AMX-10P jest w związku z tym w stanie zniszczyć takie pojazdy opancerzone, jak wozy bojowe piechoty typu BMP-1 lub BMP-2, a także inne, lekko opancerzone pojazdy. Skuteczność prowadzenia ognia jest jednak relatywnie niska, z uwagi na brak systemu stabilizacji broni. Zasadniczo, żeby oddać skuteczny strzał, AMX-10P musi się zatrzymać.

Pojazd posiada 8-cylindrowy silnik o mocy 280 KM, umożliwiający rozwijanie prędkości maksymalnej 65 km/godz. Potrafi pokonywać przeszkody wodne.

Kresy.pl/Lefigaro

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply