Ukraina chce pozyskać ze Słowacji 11 dodatkowych kołowych samobieżnych haubic Zuzana 2. Obecnie oczekuje się podpisania stosownej umowy.

Jak poinformował w środę portal Interfax-Ukraina, władze kraju chcą pozyskać ze Słowacji 11 dodatkowych kołowych samobieżnych haubic Zuzana 2. Obecnie oczekuje się podpisania stosownej umowy.

Poinformował o tym słowacki minister obrony Jaroslav Nad podczas briefingu w Ukraińskim Centrum Medialnym.

“Mogę powiedzieć, że została podpisana umowa na 8 dział samobieżnych, są już na Ukrainie. Jest też umowa między Słowacją, Niemcami, Danią i Norwegią na dostawę w ciągu roku kolejnych 16 samobieżnych instalacji artyleryjskich Zuzana 2, które zostaną opłacone przez te kraje” – powiedział Nad.

Szef MON podkreślił, że Słowacja nad tym pracuje i w tym roku będzie nadal dostarczać Ukrainie kołowe działa samobieżne.

“Ostatnio otrzymałem informację, że jest zapotrzebowanie ze strony ukraińskiej na kolejne 11 takich haubic, czekamy na podpisanie umowy. Ściśle współpracujemy z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Ukrainy, odwiedzili nas w zeszłym tygodniu. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia” – powiedział Nad.

Podczas środowego briefingu w Media Center Ukraina, minister obrony Słowacji Jaro Nad poinformował, że Słowacja jest obecnie gotowa przekazać Ukrainie trzydzieści czołgów T-72 w zamian za zachodnie czołgi podstawowe.

Według ministra na uzbrojeniu republiki znajduje się obecnie 30 czołgów T-72, a Słowacja jest gotowa przekazać je Ukrainie, jeśli zostaną one zastąpione zachodnimi czołgami. „Jesteśmy gotowi wysłać je na Ukrainę nawet jutro, jeśli otrzymamy niezbędne wsparcie z krajów zachodnich” – powiedział Nad.

„Latem 2022 roku uzgodniliśmy z Niemcami, że będziemy mogli przekazać Ukrainie 30 BWP w zamian za 15 czołgów Leopard. W grudniu 2022 roku otrzymaliśmy tylko jeden czołg. Spodziewamy się, że w marcu otrzymamy jeszcze 2 czołgi i będziemy je otrzymywać co miesiąc, aż zdobędziemy wszystkie” – powiedział Nad.

Jednocześnie nie wchodzi w grę transfer niemieckich czołgów Leopard ze Słowacji na Ukrainę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung napisał, że Słowacja i Czechy są gotowe przekazać Ukrainie czołgi Leopard, które otrzymały lub otrzymają od Niemiec w ramach tzw. umowy pierścieniowej. Zdaniem gazety chodziło o 30 sztuk. “Mówimy łącznie o 30 czołgach Leopard, zakupionych przez niemieckie przedsiębiorstwa i umieszczonych w magazynach po wycofaniu z magazynów w Szwajcarii i Niemczech”  – pisał dziennik. W piątek czeski resort obrony odniósł się do opisywanych doniesień.

“Ta informacja jest fałszywa” – wskazano w piątkowym komunikacie ministerstwa obrony Czech. “O niczym takim nie dyskutowano na dzisiejszym spotkaniu tzw. Grupy Kontaktowej ds. Obrony w amerykańskiej bazie Ramstein” – podkreślono.

“Równie fałszywe są spekulacje, że Czechy otrzymają amerykańskie czołgi Abrams w zamian za czołgi Leopard” – dodano.

23 sierpnia 2022 roku słowaccy i niemieccy przedstawiciele obrony podpisali w Bratysławie dwustronną umowę, na mocy której Słowacja przekaże Ukrainie 30 BMP-1 z zapasów rezerwowych w ramach rekompensaty za 15 czołgów podstawowych Leopard 2 w konfiguracji A4 z Niemiec.

O umowie „Ringtausch” minister obrony Jaroslav Naď powiedział: „Dzięki temu programowi wymiany sprzętu pomogliśmy nie tylko Siłom Zbrojnym Ukrainy w ich uzasadnionej walce o wolność i demokrację w ich kraju, ale także Siłom Zbrojnym Słowacji w zakresie, w jakim wzmocniliśmy i będziemy wzmacniać słowacki batalion czołgów”.

Doceniając wsparcie militarne Słowacji dla Ukrainy, minister obrony Christine Lambrecht powiedziała: „Oczywiście musimy również pomyśleć o sposobach naprawy systemów uzbrojenia, które zostały dostarczone na Ukrainę”.

Dodatkowo potwierdzono, że Niemcy dostarczą Słowacji nowy system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, który ma chronić określony obszar i ma zostać rozmieszczony na wschodniej Słowacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zamówienie obejmuje amunicję oraz pakiet serwisowy obejmujący szkolenie i części zamienne. Dostawa ma zostać zakończona do końca 2023 roku.

Kresy.pl/Intefax-Ukraina

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply