Ósma Zuzana 2 dostarczona Ukrainie

Ukraina otrzymała już ze Słowacji 8 dział samobieżnych Zuzana 2, poinformował o tym w poniedziałek minister obrony Słowacji Jaro Nad.

Jaro Nad, minister obrony Słowacji poinformował o dostarczeniu ósmego działa samobieżnego Zuzana 2 na Ukrainę.

“Słowacja zdecydowanie wspiera Ukrainę walczącą z rosyjską agresją. Już ósma haubica Zuzana 2 została przekazana Siłom Zbrojnym Ukrainy” – napisał na swoim Twitterze.

Opublikował też zdjęcie działa samobieżnego, które zostało przekazane siłom ukraińskim.

To ostatnie ze słowackich dział, które Ukraina zamówiła w czerwcu ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że Niemcy wraz z Danią i Norwegią sfinansują produkcję i dostawę słowackich kołowych instalacji artyleryjskich 155 mm Zuzana 2 dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Planowana jest dostawa 16 jednostek Zuzana 2 w 2023 roku. Wartość kontraktu to 93 miliony euro.

Zuzana 2 to głęboka modernizacja podstawowej Zuzany. Haubica jest osadzona na zmodyfikowanym podwoziu kołowym, opartym na ciężarówce Tatra 815 VP w układzie napędowym 8×8. Długość systemu to 14,2 m, szerokość 3,02 m, a wysokość 3,52 m.

Masa bojowa armatohaubicy Zuzana 2 to 32 tony. Maksymalna prędkość, z jaką pojazd jest w stanie poruszać się po utwardzanych drogach to 90 km/h, a w terenie około 20-30 km/h.

Zuzana 2 może strzelać wszystkimi standardowymi pociskami NATO 155 mm.

W 2018 roku Słowacja zamówiła 25 egzemplarzy Zuzan 2, a pierwsze pojazdy artyleryjskie przekazano armii słowackiej w lipcu 2021 roku. Miały one zastąpić wcześniejszą wersję (16 dział Zuzana 1).

W porównaniu do poprzedniej wersji Zuzana 2 posiada nową, dłuższą lufę o długości 52 kalibrów – wcześniej było to 45 kalibrów – dzięki czemu zwiększono donośność do 41 km. Zuzana 2 dysponuje także wieżą z pełnym obrotem w zakresie 360 stopni (wcześniej tylko 60 stopni). Haubica posiada automat ładowania, a także możliwość prowadzenia ognia w trybie MRSI (Multi Round Simultaneous Impact), czyli zaplanowania ognia tak, by kilka pocisków uderzyło w jednym momencie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply