Ukraina zamierza zwrócić się do Kanady z prośbą o dostarczenie czołgów Leopard 2 poinformował w w poniedziałek portal Globe & Mail.

Jak przekazał w poniedziałek kanadyjski portal Globe & Mail, Ukraina zamierza zwrócić się do Kanady z prośbą o dostarczenie czołgów Leopard 2.

Pismo poinformowało o tym, powołując się na słowa doradcy szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajła Podolaka.

“Ukraina zamierza poprosić Kanadę o kilka jednostek swojego podstawowego czołgu Leopard 2, gdy tylko Niemcy zrzekną się oporu wobec reeksportu jej broni” – czytamy w artykule.

Zaznaczono, że Wołodymyr Zełenski zamierza skierować tę prośbę do premiera Kanady Justina Trudeau „jak tylko Berlin usunie biurokratyczną przeszkodę”.

Jak poinformował w czwartek dziennik Bild, minister obrony Niemiec Christine Lambrecht nie wykluczyła dostawy na Ukrainę niemieckich czołgów podstawowych typu Leopard. Polityk SPD podkreśliła podczas wizyty w Bundeswehrze w saksońskim Marienbergu, że w rządzie federalnym nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

Dodała jednak: „W czasach, w których żyjemy… dobrze jest zawsze dostosowywać się do danej sytuacji. Właściwym podejściem jest nic nie wykluczać”.

Zdaniem wicekanclerza Roberta Habecka (Zieloni) rząd federalny nie powinien utrudniać planowanej przez Polskę dostawy czołgów Leopard 2 na Ukrainę. „W związku z tym Niemcy nie powinny stać na drodze, gdy inne kraje podejmują decyzje o wsparciu Ukrainy, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą Niemcy” – powiedział Habeck w czwartek na spotkaniu grupy parlamentarnej Zielonych w Berlinie.

Niemcy odgrywają kluczową rolę w rozmowie, ponieważ czołgi Leopard 2 zostały opracowane w Niemczech. Co do zasady transfer uzbrojenia z produkcji niemieckiej stronom trzecim musi być zatwierdzony.

W jednym z ostatnich wywiadów szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba oświadczył, że oprócz Polski i Finlandii, jeszcze trzy inne państwa nieoficjalnie zgłosiły chęć przekazania Ukraińcom czołgów Leopard 2. Warunkiem jest wyrażenie na to zgody przez państwo, w którym je wyprodukowano – Niemiec.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformował przewodniczący rady dyrektorów Rheinmetall Armin Papperger w niedzielnej rozmowie z publikacją Bild am Sonntag, niemiecka firma Rheinmetall ma na stanie 110 czołgów Leopard 1 i Leopard 2. Przygotowanie tego sprzętu do przekazania na Ukrainę może zająć rok.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza o możliwości przerzutu czołgów przez koncern, Armin Papperger zaznaczył, że koncern ma do dyspozycji 22 czołgi Leopard 2 i 88 egzemplarzy Leopard 1.

“Jednak nie możemy doprowadzić tych czołgów do gotowości bez zamówienia, ponieważ koszt to kilkaset milionów euro” – powiedział.

Podkreślił jednak, że okres modernizacji może wynieść około roku.

“Wozy powinny być nie tylko przemalowywane, ale ponownie wyposażane do użycia w wojnie. Są one całkowicie demontowane, a następnie odbudowywane. Dlatego nawet jeśli jutro zapadnie decyzja, że możliwe jest wysłanie naszych czołgów Leopard do Kijowa, dostawy będą przesunięte na początek przyszłego roku” – powiedział.

Kresy.pl/Globe&Mail

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply