Rzecznik Kremla powiedział w poniedziałek, że czołgi, które Wielka Brytania planuje wysłać na Ukrainę, „spłoną” – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, rzecznik Kremla powiedział w poniedziałek, że czołgi, które Wielka Brytania planuje wysłać na Ukrainę, „spłoną”. Ostrzegł Zachód, że dostarczenie Ukrainie nowej partii bardziej zaawansowanej broni nie zmieni wyniku wojny.

„Wykorzystują ten kraj jako narzędzie do osiągnięcia swoich antyrosyjskich celów” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapytany o brytyjskie czołgi.

„Te czołgi płoną i będą płonąć tak jak pozostałe” – powiedział Pieskow.

Pieskow powiedział, że nowe dostawy z krajów takich jak Wielka Brytania i Polska nie zmienią sytuacji w terenie, ale będą próbą przeciągnięcia konfliktu, który ostatecznie przyniesie Ukrainie „więcej kłopotów”.

Eskadra 14 czołgów Challenger 2 trafi do kraju w nadchodzących tygodniach – podaje agencja Reuters, powołując się na komunikat brytyjskiego rządu. W komunikacie podkreślono, że w najbliższych dniach Wielka Brytania rozpocznie szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi przekazywanych czołgów.

Jak podawaliśmy, brytyjski rząd poinformował także, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie około 30 samobieżnych haubic 155 mm AS-90.

Dodano, że szczegóły dotyczące tego, kiedy opisywana broń trafi na Ukrainę, zostaną przedstawione przez ministra obrony Bena Wallace’a w poniedziałek w Izbie Gmin.

Przypomnijmy, że brytyjski premier Rishi Sunak przeprowadził w sobotę rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Poinformował go o planach przekazania Ukrainie czołgów Challenger 2, a także dodatkowych systemów artyleryjskich.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował decyzję Wielkiej Brytanii. „W rozmowie z premierem Rishi Sunakiem podziękowałem za decyzje, które nie tylko wzmocnią nas na polu walki, ale też wyślą odpowiedni sygnał do innych partnerów” – napisał na Twitterze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sobotę sprawę skomentowała ambasada Rosji w Londynie. Oświadczyła, że wysłanie Ukrainie czołgów Challenger 2 nie pomoże ukraińskiej armii i nie odwróci na jej korzyść sytuacji na froncie. Zaznaczono, że doprowadzi to raczej do dalszej eskalacji i większej liczby ofiar.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply