Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht nie wyklucza dostawy na Ukrainę niemieckich czołgów podstawowych typu Leopard. Polityk SPD podkreśliła podczas wizyty w Bundeswehrze w saksońskim Marienbergu, że w rządzie federalnym nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

Jak poinformował w czwartek dziennik Bild, minister obrony Niemiec Christine Lambrecht nie wyklucza dostawy na Ukrainę niemieckich czołgów podstawowych typu Leopard. Polityk SPD podkreśliła podczas wizyty w Bundeswehrze w saksońskim Marienbergu, że w rządzie federalnym nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

Dodaje jednak: „W czasach, w których żyjemy… dobrze jest zawsze dostosowywać się do danej sytuacji. Właściwym podejściem jest nic nie wykluczać”.

Zdaniem wicekanclerza Roberta Habecka (Zieloni) rząd federalny nie powinien utrudniać planowanej przez Polskę dostawy czołgów Leopard 2 na Ukrainę. „W związku z tym Niemcy nie powinny stać na drodze, gdy inne kraje podejmują decyzje o wsparciu Ukrainy, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą Niemcy” – powiedział Habeck w czwartek na spotkaniu grupy parlamentarnej Zielonych w Berlinie.

Niemcy odgrywają kluczową rolę w rozmowie, ponieważ czołgi Leopard 2 zostały opracowane w Niemczech. Co do zasady transfer uzbrojenia z produkcji niemieckiej stronom trzecim musi być zatwierdzony.

Zobacz też: Der Spiegel: Niemcy negocjują dostawę kolejnych Gepardów na Ukrainę

Jak informowaliśmy, prezydent Andrzej Duda zapowiedział we Lwowie, że Polska wyśle Ukrainie kompanię czołgów Leopard „w ramach budowania międzynarodowej koalicji”. Jak twierdzi, „taka decyzja w Polsce już jest”. Duda liczy też na to, że po Polsce do tej inicjatywy dołączą też inne państwa.

„Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa. I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych czołgów, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy” – poinformował Duda. Dodał, że „taka decyzja w Polsce już jest”.

Prezydent powiedział też, że Ukraina zasługuje na członkostwo w Unii Europejskiej oraz na wsparcie ze strony NATO.

O sprawie piszą też media ukraińskie. Agencja Unian podaje, że podczas wizyty we Lwowie Andrzej Duda ogłosił, że Polska w ramach międzynarodowej koalicji przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard.

Nie sprecyzowano, o jakie konkretnie czołgi Leopard w tym przypadku chodzi. W przypadku kompanii chodzi najpewniej o około 12 wozów.

Przypomnijmy, Finlandia rozważa przekazanie czołgów Ukrainie, gdyby kilka krajów miało taki sam zamiar.

Przywódcy polityczni Finlandii obserwują, czy Niemcy w końcu wesprą przekazanie Ukrainie nowych typów czołgów bojowych. Finlandia kupiła ponad 200 używanych czołgów Leopard 2 w dwóch partiach.

Według źródła Yle, Finlandia nie podjęła żadnych decyzji w sprawie przekazania tych czołgów. Gdyby jednak pojawiła się wielonarodowa frakcja opowiadająca się za przekazaniem czołgów bojowych, Finlandia rozważyłaby udział w tym przedsięwzięciu.

Przywództwo polityczne Finlandii czeka na rozwiązania ze strony Niemiec i innych dużych krajów. Kraj nie zamierza jako pierwszy decydować o przekazaniu wozów. W przypadku Finlandii liczba czołgów Leopard 2, które mogłyby zostać przekazane Ukrainie, byłaby minimalna. Władze uważają, że czołgi są potrzebne również w obronie kraju.

Kresy.pl/Bild

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply