Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow pokazał niemieckie bojowe wozy piechoty Marder, które przybyły na Ukrainę.

W środę na swoim profilu na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow pokazał niemieckie bojowe wozy piechoty Marder, które przybyły na Ukrainę.

„Marder jest doskonałym przykładem niemieckiej jakości. Sam tego próbowałem. Nie możemy się doczekać, aby wkrótce oswoić Leoparda. Uwielbiam sposób, w jaki ryczą!” – napisał Reznikow.

Podziękował także ambasador Niemiec na Ukrainie Ance Feldhusen i ministrowi obrony Niemiec Borisowi Pistoriusowi.

Przypomnijmy, 18 czołgów bojowych Leopard 2A6 obiecanych przez rząd kraju również zostało już dostarczonych na Ukrainę. Ostatnie wozy bojowe z tej partii, które wyjechały z Niemiec pod koniec ubiegłego tygodnia, zostały przekazane przedstawicielom Ukrainy na granicy.

W połowie marca Ukraińcy zakończyli kilkutygodniowe szkolenie na czołgach Leopard 2A6 w Niemczech. Dowódca szkoły wojsk pancernych Bjorn Schultz podkreślił, że szkolenie pozwoliło żołnierzom nauczyć się strzelania z nowoczesnych systemów uzbrojenia czołgów Leopad 2A6.

Jak poinformowało duńskie ministerstwo obrony, pełniący obowiązki ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen wraz z sekretarzem niemieckiego Ministerstwa Obrony Thomasem Hitschlerem odwiedzili Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG), aby porozmawiać na temat planowanego transferu Leopardów 1A5 na Ukrainę.

„Jestem bardzo podekscytowany wizytą w FFG. Byłem tam, aby zobaczyć, jak postępują prace nad przygotowaniem czołgów Leopard 1 dla Ukrainy, abyśmy mogli jak najszybciej je sprowadzić. Jestem dumny, że Dania we współpracy z innymi krajami, wspiera walkę o wolność Ukraińców dużą i ważną darowizną i mamy nadzieję, że wiosną będziemy mogli dostarczyć pierwsze czołgi na Ukrainę” – mówi p.o. ministra obrony Troels Lund Poulsen.

Leopard 1A5 to ulepszona wersja rodziny czołgów Leopard 1. Zachowuje konstrukcję Leoparda 1, składającą się z trzech głównych części z kierowcą siedzącym z przodu po prawej stronie kadłuba, wieżą pośrodku i komorą silnika z tyłu. Czołg ma czteroosobową załogę, w tym dowódcę, kierowcę, strzelca i ładowniczego. Wersja duńska zachowuje oryginalną spawaną wieżę.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply