Polskie społeczeństwo rozumie, że Ukraińcy w Polsce są pewną wartością dodaną, a nie ciężarem… legalnie pracują, płacą podatki, składki na ubezpieczenie społeczne. To pozytywne dla polskiej gospodarki” - twierdzi ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz.

Ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz, w wywiadzie dla ukraińskich mediów zapewniał Ukraińców, mieszkających w naszym kraju, że są pod ochroną polskiego państwa. Przypomniał też, że w czwartek Rada UE przedłużyła do marca 2025 roku ochronę dla ukraińskich obywateli. Według IAR, Polska poparła decyzję Rady UE, ale uważała, że najpierw KE powinna zagwarantować rezerwę budżetową dla krajów, które przyjmują Ukraińców, uciekających przed wojną. „Oczekujemy, że stosowną decyzję podejmie też strona polska” - zaznaczył.

Przeczytaj: Ambasador Ukrainy twierdzi, że nie ma zakazu ekshumacji szczątków Polaków i żąda odnowienia pomnika OUN-UPA

Konfederacja domaga się odebrania Ukraińcom świadczeń socjalnych. "Polska musi wreszcie zacząć dumnie bronić swoich interesów. Pomoc tak, przywileje nie!" - podkreślił lider ugrupowania poseł Krzysztof Bosak.

W piątek lider Konfederacji, poseł Krzysztof Bosak, przedstawił "nową piątkę" ugrupowania: proste i niskie podatki, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, mieszkania i domy tańsze nawet o 30 proc., gotówka chroniona Konstytucją RP oraz zero socjalu dla Ukraińców.

"To ostatnie hasło chcemy podkreślić dlatego, że w stosunkach Kijowa i Warszawy maski opadły. Tam, gdzie był pozór przyjaźni i partnerstwa jest twarda gra i wymiana ciosów. My od początku mówiliśmy, że nie ma podstaw, żeby wszystkim w Polsce z paszportem ukraińskim obdarzyć przywilejami, którzy mają polscy obywatele" - napisał Bosak na platformie X (dawniej Twitter).

Według brytyjskiego ministra obrony Granta Shappsa rząd brytyjski mógłby wysłać na Ukrainę instruktorów wojskowych, aby szkolili siły zbrojne Kijowa na terenie kraju. (more…)

Armenia oskarża władze Azerbejdżanu i łamanie praw Ormian w Górskim Karabachu i pozywa Azerbejdżan do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Jednocześnie, trwa exodus Ormian, a region opuściło już prawie 100 tys. osób.

W związku z de facto kapitulacją ormiańskich władz nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu po błyskawicznej ofensywie Azerbejdżanu oraz zapowiedzią jej likwidacji do końca tego roku, rzesze Ormian-uchodźców opuszczają region, wyjeżdżając do Armenii. Z Górskiego Karabachu wyjechało już, według danych z piątku, blisko 100 tys. osób.

Przeczytaj: Republika Górskiego Karabachu przestaje istnieć. Ormianie masowo uciekają do Armenii

W niedzielę ukraińskie drony ostrzelały miejsce postoju rosyjskich śmigłowców w Soczi, w kraju Krasnodarskim na południu Rosji - poinformował portal Suspilne. Medium powołuje się na źródło w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR). Rosyjskie media podają, że do ataku użyto dronów Bayraktar.

Portal Suspline podał, że w niedzielę ukraińskie drony ostrzelały miejsce postoju rosyjskich śmigłowców w Soczi (Kraj Krasnodarski na południu Rosji). Portal powołuje się na źródło w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR). Operacja miała zostać przeprowadzona wspólnie z marynarką wojenną Ukrainy.

Aktualnie nie wiadomo, jakie szkody wyrządził atak.

Według wstępnych danych GUS, we wrześniu inflacja konsumencka w Polsce, po rz pierwszy od lutego 2022 roku, spadła poniżej poziomu 10 procent. To m.in. efekt tzw. wysokiej bazy sprzed roku, a także polityki rządu przed wyborami.

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że we wrześniu 2023 roku indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) był o 8,2 proc. wyższy w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 roku. To najniższy odczyt inflacji od lutego ubiegłego roku.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 120 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
16%