Siły Zbrojne Ukrainy wkrótce otrzymają drona Bayraktar TB2 z Litwy – poinformowało o tym ministerstwo obrony tego kraju.

Jak poinformowało w środę ministerstwo obrony Litwy, dron Bayraktar TB2 przeznaczony dla Ukrainy dotarł już do tego kraju. “Dziś, w środę, 6 lipca, bezzałogowy samolot bojowy został zaprezentowany litewskiej publiczności, wkrótce zostanie przekazany ukraińskim odbiorcom” – czytamy.

„Nie da się wygrać wojny jedną bronią, ale symbole są niezwykle ważne w każdej wojnie” – powiedział podczas wydarzenia minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas.

Prezentacja podarowanego przez Turcję Bayraktara TB2 odbyła się w Bazie Sił Powietrznych Litwy. Obywatele kraju mogli przez chwilę zobaczyć drona przekazanego Litwinom, którzy zbierali na niego pieniądze.

„Czyny mówią głośniej niż słowa. Mamy nadzieję, że doświadczenia Litwinów zainspirują również inne kraje” – powiedział ambasador Ukrainy na Litwie Petro Beszta. Dron wraz z amunicją został dostarczony ze Stambułu.

Turcja za darmo przekazała Litwie dron Bayraktar TB2 dla ukraińskiego wojska, na którego Litwini zebrali 5 milionów euro.

„To niewiarygodne, ale Turcja właśnie zgodziła się oddać Bayraktara, na który Litwa zebrała pieniądze, za darmo. To niesamowite! Za zebrane pieniądze kupimy potrzebną amunicję do Bayraktara, a reszta pieniędzy też pójdzie na wsparcie Ukrainy. Dziękuję, Turcjo!” napisał.

„Naród litewski z honorem zebrał fundusze na zakup Bayraktara TB2 dla Ukrainy. Dowiedziawszy się o tym, Baykar przekaże bezpłatnie Bayraktar TB2 Litwie i prosi, aby te fundusze trafiły na Ukrainę jako pomoc humanitarna” – poinformowała firma Bayraktar.

Jak informowaliśmy, kontrowersyjny litewski publicysta Andrius Tapinas ogłosił w swoim państwie zbiórkę pieniędzy na zakup drona Bayraktar dla Ukrainy. “Zrobiliśmy to! Prawdopodobnie po raz pierwszy obywatele jednego kraju mogą kupić i przekazać tak ciężką broń innemu krajowi. 5 milionów euro już na koncie Bayraktara. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego zakupu! Każde wasze euro to wkład w zakończenie wojny i ręka na pomoc Ukrainie” – Tapinas napisał na stronie swojej telewizji internetowej na Facebooku, jak przytoczyła w niedzielę agencja informacyjna UNIAN.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply