Litwini zebrali pieniądze na zakup drona bojowego dla Ukrainy

Kontrowersyjny litewski publicysta Andrius Tapinas ogłosił w swoim państwie zbiórkę pieniędzy na zakup drona Bayraktar dla Ukrainy.

Tapinas ogłosił, że obywatele Litwy zebrali już 5 mln euro koniecznych dla zakupienia w Turcji produkowanego tam drona bojowego, który z powodzeniem był wykorzystywany w czasie wojny z Górskim Karabachu w 2020 r., ale też przez Ukraińców, w czasie obecnej obrony przed inwazją Rosjan.

“Zrobiliśmy to! Prawdopodobnie po raz pierwszy obywatele jednego kraju mogą kupić i przekazać tak ciężką broń innemu krajowi. 5 milionów euro już na koncie Bayraktara. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego zakupu! Każde wasze euro to wkład w zakończenie wojny i ręka na pomoc Ukrainie” – Tapinas napisał na stronie swojej telewizji internetowej na Facebooku, jak przytoczyła w niedzielę agencja informacyjna UNIAN.

Dziennikarz ogłosił zbiórkę pieniędzy na zakup nowoczesnego drona bojowego dla Ukrainy 25 maja. Twierdził, że ogłasza ją w uzgodnieniu z ministerstwami obrony Litwy i Turcji, w której produkowane są Bayraktary. Pierwotnie zakładał, że potrwa ona trzy tygodnie. Udało się ją zakończyć w ciągu niecałych czterech dni.

Zbiórka uzyskała na Litwie szeroki oddźwięk. W jej ramach wpłat mieli dokonać i ministrowie, i studenci, jak twierdzi UNIAN.

Audrius Tapinas jest kontrowersyjnym dziennikarzem znanym ze swojego politycznego zaangażowania. Ma własną telewizję internetową Lasives TV, założoną w 2016 r., o nazwie identycznej jak jedna z liberalnych partii.

Przed wyborami 2020 r. Tapinas prowadził czarną kampanię przeciwko Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związkowi Chrześcijańskich Rodzin poprzez masowe kolportowanie krytycznych wobec partii mniejszości polskiej ulotek.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply