Bruksela zamierza odblokować kwotę 13 mld euro z funduszy UE przeznaczonych dla Węgier – podaje Financial Times. Budapeszt uzależnia od tego zgodę na przekazanie przez Wspólnotę większej pomocy Ukrainie.

Financial Times podał we wtorek, że KE planuje odblokować Węgrom 13 miliardów euro z funduszy unijnych. Są obecnie zablokowane z powodu obaw dotyczących “praworządności”. Fundusze miałyby zostać odblokowane przed końcem listopada – pisze dziennik.

Jak wskazuje gazeta, Komisja chce uzyskać zgodę Węgier dla zwiększenia budżetu UE, co umożliwiłoby przekazanie większej pomocy Ukrainie.

FT przypomina, że węgierski premier Viktor Orban zapowiedział, że nie zgodzi się na żadne zwiększenie budżetu UE, dopóki Bruksela nie przywróci Węgrom dostępu do tych środków. Dziennik uważa, że odblokowanie opisywanych funduszy byłoby zwycięstwem Orbana.

Financial Times powołuje się na trzech urzędników zaznajomionych ze sprawą. Dwóch z nich jest zdania, że planowana wypłata środków jest częściowo podyktowana deklaracją Orbana dotyczącą poparcia dla zwiększenia budżetu.

Środki miałyby zostać odblokowane przed końcem listopada.

Komisja chce uzyskać poparcie wszystkich państw UE dla zwiększonego budżetu Wspólnoty. KE chciałaby uzyskać takie zapewnienie ze strony rządów do końca 2023 roku. Jak podkreśla FT, sprawa jest pilna szczególnie w kontekście sytuacji w USA, gdzie środki finansowe przeznaczone na wsparcie Ukrainy nie zostały uwzględnione w tymczasowym budżecie państwa.

Przeczytaj: Ustępstwa Ukrainy wobec Węgier. Kijów liczy na odblokowanie 500 mln euro

W grudniu ub.r. UE zamroziła 22 mld euro z funduszy spójności dla Węgier. Bruksela zarzuca Budapesztowi łamanie praw człowieka i “zasad praworządności”.

Również w grudniu Komisja Europejska przyjęła porozumienie partnerskie z Węgrami, które otwiera drogę do obwarowanych licznymi warunkami wypłat na łączną kwotę 22 mld euro w ramach polityki spójności na lata 2021-2027. W maju br. wprowadziły zmiany w sądownictwie – to odpowiedź na żądania Brukseli.

We wrześniu węgierski dziennik “Nepszava” informował, że wdrożenie przez węgierski rząd reform w zakresie sądownictwa, wymaganych przez KE, powinno skutkować odblokowaniem 13 mld z 22 mld euro funduszy spójności dla Węgier.

Zobacz także: Polska grozi zawetowaniem unijnego budżetu. Powodem blokada środków z KPO

ft.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply