Prigożyn podliczył straty oddziałów „Wagnera”

Kierujący prywatną firmą najemniczą „Wagner” Jewginij Prigożyn przyznał, że zginęły tysiące zakontraktowanych przez niego żołnierzy.

W czasie walk o zdobycie Bachmutu zginęło ponad 20 tys. żołnierzy grupy „Wagnera”. Przyznał to sam Prigożyn w wywiadzie opublikowanym we wtorek. Według relacjonującej jego deklarację telewizji Al Jazeera Prigożyn miał także przyznać, że w czasie bitwy z rąk żołnierzy rosyjskich ginęli także cywile.

Miasto w obwodzie donieckim było polem najbardziej zaciętych walk od lata. Stało ono na drodze głównego celu rosyjskiej inwazji, jakim, po początkowej porażce pod Kijowem, Moskwa ogłosiła „wyzwolenie Donbasu”.

Obecnie Rosjanie twierdzą, że zajęli całe miasto. Niemniej w jego rejonie dalej trwają walki. Tak przynajmniej twierdzi dowódca Wojsk Lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrskij.

Twierdzi on, że podlegające mu siły osiągają sukcesy atakując na flanki rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie. Jak twierdził „kontynuują” one „operację obronną w mieście”, zacytował portal Ukrainska Prawda.

Sam Prigożyn jeszcze na początku maja twierdził, że jego organizacja może przestać istnieć w wyniku walk pod Bachmutem. Wcześniej wielokrotnie krytykował Ministerstwo Obrony Rosji oraz jej Sztab Generalny za brak dostatecznego wsparcia operacyjnego i materialnego.

aljazeera.com/pravda.com.ua/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. pik
    pik :

    Dziennikarz, który przeprowadzał wywiad z Prigożynem został zwolniony z pracy w „Телега онлайн” (https://t.me/superdolgov/9448). Uściślając liczby podawane przez Prigożyna: zginęło 10tys. wagnerowców spośród 35tys. etatowych żołnierzy i 10tys. spośród zwerbowanych ok. 50tys. więźniów. Kolejne 20-30 tys. to ciężko ranni, niezdolni do dalszej walki. Ukraińskie straty ocenił na 50 tys. zabitych i 50-70 tys. ciężko rannych.