Ukraińskie dowództwo twierdzi, że mimo intensywnego ostrzału rosyjskiej artylerii odparto główne ataki przeciwnika w rejonie miasta Bachmut, choć Rosjanie odnieśli „częściowy sukces” w jednym miejscu. Z kolei według źródeł rosyjskich, siły rosyjsko-separatystyczne umocniły się na wschodnich obrzeżach miasta Sołedar, pod Bachmutem.

We wtorkowym, wieczornym raporcie ukraińskiego sztabu generalnego podano, że wszelkie próby natarcia na kierunkach Roty-Werszyna, Wołodymiriwka-Jakowliwka, Kłynowe-Zajcewe i Pokrowśke-Bachmut, czyli od południowego- po północny wschód Bachmutu, zostały odparte. Przyznano jednak, że strona rosyjska odnotowała „częściowy sukces” na kierunku Widrodżennia-Kodema, na południowy-wschód od miasta Bachmut. Nie sprecyzowano jednak, co zyskali Rosjanie.

Ukraińskie dowództwo informuje też o intensywnym ostrzale artyleryjskim ich pozycji m.in. w rejonie Sołedar, Bachmut, Zajcewe, Pokrowśke, Zalizne. Zaznaczono, że Rosjanie intensyfikują też naloty w rejonie Jakowliwki, Pokrowśke, Sołedar, Bachmut i Kodema.

Ponadto, według ukraińskiego sztabu, Rosjanie nacierali, ale bez powodzenia, koło Awdijiwki.

Źródła powiązane ze stroną rosyjską podają z kolei, że siły rosyjsko-separatystyczne prowadzą natarcia na kierunku bachmuckim/artiomowskim. Według nich, żołnierze rosyjscy zdołali umocnić się na zajętych wcześniej pozycjach na wschodnich obrzeżach miasta Sołedar, niedaleko na północny-wschód od Bachmut. Walki trwają też w przylegającym do Sołedaru od południa miasteczku Bachmutśke, a także na północ, koło Jakowliwki .

Według tych źródeł, siły rosyjskie i separatystyczne odparły ukraiński kontratak na Pokrowśke (Pokrowskoje), przy czym Ukraińcy mieli ponieść duże straty. Na południe od Bachmut, jak podano, trwają walki na dość szerokim froncie, ciągnącym się od przedmieść Dołomitne po Wesołą Dołynę, tj na długości kilkunastu kilometrów.

Ponadto, walki trwają przy miejscowościach na przedmieściach Doniecka. Rosyjskie źródła twierdzą, że w toku walk pozycyjnych, oddziały donieckich separatystów przy wsparciu rosyjskiej artylerii zdołały zająć okolice zapory w Pieskach/Piskach. Pod ich kontrolą rzekomo znajduje się już połowa tej miejscowości. 21. batalion 56 samodzielnej brygady piechoty zmechanizowanej miał wycofać się w kierunku Wodiane.

W swojej wieczornej odezwie do narodu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski powiedział, że dzięki amerykańskim systemom artylerii rakietowej HIMARS przeciwnik ponosi straty, ale mimo to, Ukraińcy nie są w stanie „całkowicie przełamać przewagi rosyjskiej armii pod względem artylerii i siły żywej”.

– Jest to bardzo odczuwalne podczas walk, szczególnie na Donbasie, w Piskach, Awdijiwce, na innych kierunkach. Tam jest po prostu piekło. Tego nawet nie da się opisać słowami…powiedział Zełenski.

Przypomnijmy, że według źródeł rosyjskich, tydzień temu oddziały z tzw. Grupy Wagnera całkowicie zajęły Pokrowskoje (ukr. Pokrowśke), miejscowość w obwodzie donieckim, około 10 km na wschód od Bachmut. (ros. Artiomowsk). Część rosyjskich komentatorów wojskowych uważa, że tym samym dla sił rosyjskich i separatystycznych została faktycznie otwarta droga do szturmu na Bachmut od strony wschodniej. Podano też, że siły ukraińskie szykują się do obrony tego miasta, umacniając swoje stanowiska obronne. Tego samego dnia siły ukraińskie zostały wyparte z miejscowości Nowoługańskie koło Switłodarśka, w środę jej okolice były już całkowicie pod rosyjską kontrolą.

Według źródeł powiązanych ze stroną rosyjską, dzień później Rosjanie odparli ukraiński kontratak na kierunku Pokrowśke. W walkach tych miały brać udział oddziały z tzw. Grupy Wagnera. Strona rosyjska twierdzi też, że Ukraińcy szykują się do obrony Siewierska i Sołedaru przed spodziewanym rosyjskim atakiem.

Należy zaznaczyć, że Rosjanie i separatyści mają też lepsze pozycje do ataku dzięki zajęciu przed paroma dniami elektrociepłowni Wuhłehirskiej w Switłodarśku, największej na Ukrainie. Tydzień temu utratę tego obiektu przez Ukraińców potwierdził Ołeksij Arestowycz, doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy.

Unian / Telegram / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Pol_AK
   Pol_AK :

   Tam jest popelina z 2 stron. Według rosjan to nie wojna a specjalna operacja – i po trochu tak jest. Jak idziesz na wojnę to rzucasz co masz zachowując część sił na innych kierunkach dla bezpieczeństwa. To co rosja rzuciła to nic to powinni. Przez całą historię ich sukcesy na frontach to głównie zalanie wroga siłą żywą i sprzętem… A tu się bawi w wojnę nowoczesną małą grupą, a nawet nie zdołali osiągnąć dominacji powietrznej walcząc ze swoją starszą technologią…

   Z drugiej strony mamy ukrainców którzy mają 200tys żołnierzy z zachodnim sprzętem a zelenski mówi o milionie… a jedyne co potrafią to spowalniać ich ruch.