CPK ogłasza przetarg. Pół miliarda złotych za same projekty budynków

Centralny Port Komunikacyjny rozpoczyna przetarg na projektowanie obiektów służących wsparciu działania lotniska. Chodzi m.in. o sortownię odpadów, terminale cargo oraz biuro policji. Same projekty architektów będą kosztować 500 mln zł.

Spółka CPK przekazała we wtorek, że ogłosiła przetarg na projektowanie Obiektów Wspierających przyszłego Portu Solidarności. Podzielono je na na dwa zakresy i umowy ramowe. Przewidywana wartość każdej wynosi po 250 mln zł  – podaje PAP.

“Podstawowym przedmiotem zamówienia są prace i usługi projektowe związane z przygotowywaniem dokumentacji wielobranżowych, czyli projektów koncepcyjnych, technicznych, wykonawczych i budowlanych wraz z uzyskaniem pozwoleń na budowę oraz innych niezbędnych opracowań koniecznych do otrzymania zgód projektowych” –  napisano w komunikacie CPK.

Przez architektów zostaną opracowane projekty m.in. wieży kontroli ruchu lotniczego (ATCT), centrum operacyjnego lotniska, obiektów służb ratowniczo-gaśniczych (ARFF), sortowni odpadów, biur służb meteorologicznych i policji, budynków utrzymania i zarządzania lotniskiem, a także magazynów i hangarów.

Umowa ramowa obejmie także m.in. sporządzenie projektów terminali cargo, sortowni towarów, budynków służb i administracji, parkingów wielopoziomowych, hoteli oraz przestrzeni handlowych.

Charakter przetargu jest nieograniczony. Mogą wziąć w nim udział zarówno polskie biura projektowe, jak i podmioty z zagranicy. W jego wyniku nastąpi wyłonienie do 15 firm. 7 września 2022 r. upływa termin dla składania ofert dla pierwszego zakresu umowy ramowej.

Centralny Port Komunikacyjny jest planowanym węzłem przesiadkowym między Warszawą i Łodzią. Ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Projekt przewiduje budowę w odległości 37 km na zachód od Warszawy Portu Lotniczego Solidarność. Jego powierzchnia ma zająć ok. 3 tys. Projekt zakłada, że w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

CPK ma powstać do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Przypomnijmy, że w styczniu spółka Centralny Port Komunikacyjny otworzyła przetarg na przeprowadzenie robót przygotowawczych na terenie przyszłego lotniska. Szacowana wartość zamówienia wyniosła wówczas ponad 1,7 mld zł.

Zobacz także: “Nie burzcie naszych domów” – protest w Zamościu przeciwko budowie linii kolejowej CPK [+VIDEO]

pap / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply