Kułeba: Podczas trwającej kontrofensywy na polu bitwy mogą pojawić się czołgi Abrams

Amerykańskie czołgi Abrams mogły pojawić się na polu bitwy już w tej kontrofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Jak poinformował portal Suspline minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że amerykańskie czołgi Abrams mogły pojawić się na polu bitwy już w tej kontrofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Jest nadzieja (że czołgi Abrams wezmą udział w tej kontrofensywie – red.), ale powiem tak, trzeba myśleć nie tylko tą kontrofensywą. To jest coś, co stale podkreślam w komunikacji z partnerami. Nie powinniśmy patrzeć na tę kontrofensywę jako ostatnią i decydującą” – powiedział Kułeba.

Zdaniem szefa MSZ, kontrofensyw będzie tyle, ile potrzeba do wyzwolenia wszystkich terytoriów Ukrainy. Dodał, że Ukraina już otrzymuje część sprzętu, w szczególności bojowe wozy piechoty Bradley, ale coś „jest w trakcie”.

„Dlatego pracujemy na dzisiaj, ale pamiętamy, że będziemy potrzebować czołgów, transporterów opancerzonych i innego sprzętu dla ewentualnych kolejnych kompanii” – wyjaśnił.

Minister zaznaczył, że w czasie wojny należy zawsze myśleć dwa, trzy kroki do przodu.

Do końca lata około 200 Ukraińców zakończy prowadzone przez USA szkolenie na czołgach Abrams, poinformowali przedstawiciele departamentu obrony USA. Zakończenie programu szkoleniowego zbiegnie się w czasie z oczekiwaną jesienną dostawą 31 czołgów M1A1 Abrams, które Stany Zjednoczone obiecały dostarczyć Ukrainie na początku tego roku. Ukraińcy szkolą się w Niemczech.

Obecnie 200 Ukraińców jest w trzecim tygodniu 12-tygodniowego szkolenia.  Pracują oni nad indywidualnymi umiejętnościami, aby zakończyć szkoleniem na poziomie batalionu.

W sumie od lutego 2022 roku Stany Zjednoczone przeszkoliły ponad 11 tys. Ukraińców. USA szkolą w tej chwili ok. 1,7 tys. Ukraińców, przekazał jeden z urzędników.

Według kanadyjskiego urzędnika ds. obrony cytowanego przez CBS News, Stany Zjednoczone i sojusznicy łącznie przeszkolili 57 tys. Ukraińców od początku rosyjskiej inwazji.

Obecnie około 6 tys. Ukraińców trenuje w 40 ośrodkach poza Ukrainą. Ta liczba spadła w porównaniu ze szczytem na początku tego roku, kiedy szkolono ok. 12 tys. Ukraińców.

Czytaj także: Szkolenie Ukraińców na Leopardach 1 zajmie całe lato

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Ukraińcy szkolą się na 31 czołgach Abrams, które na początku maja br. sprowadzono w tym celu do Niemiec. Według Amerykanów, inny zestaw 31 czołgów M1A1 Abrams jest odnawiany w Stanach Zjednoczonych i zostanie dostarczony na Ukrainę jesienią.

Kresy.pl/Suspline

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply