W Niemczech ruszyło szkolenie Ukraińców na czołgach Abrams

Z informacji Pentagonu wynika, że pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy, licząca około 400 osób, zakończy szkolenie na czołgach M1 Abrams najwcześniej na początku sierpnia br.

W sobotę rzecznik Pentagonu, ppłk Garron Garn poinformował, że ukraińscy żołnierze rozpoczęli w Niemczech szkolenie na amerykańskich czołgach M1 Abrams. Wozy treningowe zostały wcześniej dostarczone do bazy Grafenwoehr.

Jak podano, na razie pierwsza grupa Ukraińców, licząca około 400 osób, rozpoczęła szkolenie z zakresu obsługi i konsekracji tych wozów bojowych. Potrwa to od 10 do 12 tygodni. Tym samym, pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy zakończy szkolenie nie wcześniej, niż na początku sierpnia br., a najprawdopodobniej gdzieś w pierwszej połowie tego miesiąca.

Jednocześnie, inna grupa licząca 200 żołnierzy ukraińskich uczy się się, jak tankować i konserwować czołgi.

Ponadto, w piątek w bazach USA w Grafenwoehr i Hohenfels w Niemczech ruszyły szkolenia dla żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy z zakresu prowadzenia operacji w ramach sił połączonych. Uczestniczy w nich około 200 Ukraińców.

Ppłk Garn poinformował, że szkolenie obejmuje podstawowe zadania żołnierskie, takie jak strzelanie i umiejętności medyczne, wraz ze szkoleniem na poziomie plutonu i kompanii, a w końcu większe ćwiczenia z udziałem jednostek wielkości batalionu walczących ze sobą nawzajem.

Ogólnie program szkoleniowy dotyczy nie tylko poinstruowania załóg, jak operować czołgami Abrams, ale obejmuje również ćwiczenia dla personelu obsługi tych wozów.

Przypomnijmy, że we wtorek rzecznik prasowy Pentagonu, generał Pat Ryder powiedział serwisowi VOA, że siły amerykańskie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach M1A1 Abrams „na dniach”.

Jak podano, Ukraińcy będą szkolić się na 31 czołgach Abrams, które na początku maja br. sprowadzono w tym celu do Niemiec. Według Amerykanów, inny zestaw 31 czołgów M1A1 Abrams jest odnawiany w Stanach Zjednoczonych i zostanie dostarczony na Ukrainę jesienią.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu sekretarz obrony USA, Lloyd Austin powiedział, że obiecane Ukrainie czołgi Abrams zostaną dostarczone do wczesnej jesieni. Zapewnił, że USA robią wszystko, by maksymalnie przyspieszyć termin dostawy.

Czytaj także: Austin: wyszkoliliśmy dziewięć ukraińskich brygad zmotoryzowanych i zmechanizowanych

NYT / Mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply