Amerykanie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach M1A1 Abrams „mniej więcej w przyszłym tygodniu” – poinformował rzecznik Pentagonu w rozmowie z VOA.

We wtorek rzecznik prasowy Pentagonu, generał Pat Ryder powiedział serwisowi VOA, że siły amerykańskie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach M1A1 Abrams „mniej więcej w przyszłym tygodniu”.

 

Portal powołuje się też na anonimowego, wysokiego rangą oficera wojskowego, który mówi, że w tym tygodniu do Niemiec przybędzie na szkolenie około 250 ukraińskich żołnierzy.

 

Jak podano, Ukraińcy będą szkolić się na 31 czołgach Abrams, które na początku maja br. sprowadzono w tym celu do Niemiec. Według Amerykanów, inny zestaw 31 czołgów M1A1 Abrams jest odnawiany w Stanach Zjednoczonych i zostanie dostarczony na Ukrainę jesienią.

Szkolenie w Niemczech miałoby potrwać około 10 tygodni i będzie koncentrować się na obsłudze czołgów, nauce manewrowania nimi podczas walki w ramach sił połączonych i na konserwacji wozów. Według dygnitarza, na którego powołuje się VOA, struktura kursu będzie podobna do poprzednich szkoleń prowadzonych przez USA na bojowych wozach opancerzonych Bradley i Stryker, które zostały dostarczone Ukrainie na początku tego roku.

Jak zaznaczono, wiadomość o szkoleniach Ukraińców na czołgach Abrams pojawia się w czasie, gdy sekretarz obrony USA Lloyd Austin ma zorganizować w czwartek kolejne wirtualne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Oczekuje się, że jego uczestnicy skupią się na naziemnej obronie powietrznej, potrzebie zapewnienia ukraińskiej armii amunicji i szkoleniach na myśliwcach F-16. Mówił o tym Ryder we wtorek. Dodał, że szkolenia na wspomnianych samolotach będą prowadzone poza Ukrainą, w Europie. Jednak może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim szkolenie się rozpocznie.

F-16 dla Ukrainy są kwestią długoterminową. Te F-16 nie będą przydatne w nadchodzącej kontrofensywie” – dodał rzecznik Pentagonu.

Przypomnijmy, że niecałe dwa tygodnie temu sekretarz obrony USA, Lloyd Austin powiedział, że obiecane Ukrainie czołgi Abrams zostaną dostarczone do wczesnej jesieni. Zapewnił, że USA robią wszystko, by maksymalnie przyspieszyć termin dostawy.

Czytaj także: Departament Stanu USA: czołgi Abrams nie dotrą na Ukrainę przed wiosenną ofensywą

Jak pisaliśmy, miesiąc wcześniej Amerykanie oświadczyli, że zaczną szkolić ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi czołgów Abrams w maju, chcąc, żeby wozy z przeszkolonymi załogami trafiły na front przed końcem lata.

W marcu Pentagon przyznał, że po analizach zdecydowano się wysłać Ukrainie czołgi Abrams w wersji M1A1, zamiast M1A2, by dzięki temu przyspieszyć terminy dostaw. Już wówczas podawano, że wozy miałyby trafić na Ukrainę do jesieni br.

voanews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz