Według szefa Pentagonu, Lloyda Austina, USA i ich sojusznicy wyszkolili łącznie 9 ukraińskich brygad zmotoryzowanych i zmechanizowanych.

Podczas swojego wystąpienia otwierającego 12. spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (format Rammstein), sekretarz obrony USA, Lloyd Austin podkreślił m.in., że Stany Zjednoczone i inne państwa wspierające Ukrainę „są również zdeterminowane, by stać z Ukrainą na dłuższą metę”.

W swoim wystąpieniu Austin poruszył temat szkoleń dla ukraińskich żołnierzy, prowadzonych przez kraje Grupy Kontaktowej.

Wyszkoliliśmy dziewięć brygad zmotoryzowanych i zmechanizowanych i nadal prowadzimy szkolenia zbiorowe dla ukraińskich jednostek bojowychoświadczył.

Przeczytaj: Media: ukraińska brygada zmechanizowana przeszła szkolenie w Szwecji

Szef Pentagonu powiedział też, że na początku maja br. do Grafenwoehr w Niemczech przybyło z USA 31 czołgów M1 Abrams, przeznaczonych do celów szkoleniowych dla Ukraińców. Przypomniał też, że w ubiegłym tygodniu prezydent Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone wesprą wspólne wysiłki z sojusznikami i partnerami w celu szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach czwartej generacji, w tym F-16.

– Mamy nadzieję, że szkolenie rozpocznie się w najbliższych tygodniach. To jeszcze bardziej wzmocni i poprawi zdolności Sił Powietrznych Ukrainy w dłuższej perspektywie – zaznaczył Austin.

Poinformował również, że jak dotąd, grupa kontaktowa przeznaczyła łącznie prawie 65 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Czytaj także: Gen. Milley: Prosiliśmy Ukraińców, aby nie używali amerykańskiego sprzętu do ataku na Rosję

Jak pisaliśmy, we wtorek rzecznik prasowy Pentagonu, generał Pat Ryder powiedział serwisowi VOA, że siły amerykańskie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach M1A1 Abrams „mniej więcej w przyszłym tygodniu”.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu sekretarz obrony USA, Lloyd Austin powiedział, że obiecane Ukrainie czołgi Abrams zostaną dostarczone do wczesnej jesieni. Zapewnił, że USA robią wszystko, by maksymalnie przyspieszyć termin dostawy.

Czytaj także: Departament Stanu USA: czołgi Abrams nie dotrą na Ukrainę przed wiosenną ofensywą

W marcu Pentagon przyznał, że po analizach zdecydowano się wysłać Ukrainie czołgi Abrams w wersji M1A1, zamiast M1A2, by dzięki temu przyspieszyć terminy dostaw. Już wówczas podawano, że wozy miałyby trafić na Ukrainę do jesieni br.

defense.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz