Żołnierze ukraińskiej brygady zostali przeszkoleni w Szwecji m.in. na czołgach Stridsvagn 122, wozach bojowych CV90 i armatohaubicach Archer i w jeszcze w maju wrócili na Ukrainę – podaje „The Times”.

Jak podaje brytyjski „The Times”, w ramach przygotowań do spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy, w Szwecji zakończyła szkolenie ukraińska brygada zmechanizowana. Ukraińscy żołnierze szkolili się na czołgach Stridsvagn 122, czyli ulepszonej szwedzkiej wersji wozów Leopard 2A5, bojowych wozach piechoty CV90 i na samobieżnych armatohaubicach Archer. Co ważne, chodzi o sprzęt, który Szwecja wcześniej obiecała przekazać Ukrainie.

Według tych informacji, ukraińscy żołnierze mieli na początku maja br., względnie w pierwszej połowie tego miesiąca, wrócić na Ukrainę. „The Times” pisze, że brygada ta może stać się jednym z najsilniejszych jednostek bojowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Nie podano jednak, kiedy zaczęło się szkolenie ani jak długo ukraińska brygada była w Szwecji. Nie jest też jasne, czy wraz z Ukraińcami wyjechał też obiecany im sprzęt, w postaci czołgów, wozów bojowych i systemów artyleryjskich.

Informacje brytyjskiej gazety potwierdził korespondent szwedzkiej stacji SVT na Ukrainie. Według „dobrze poinformowanego” źródła, na które się powołuje, przeszkolonych zostało od 3 do 5 tys. ukraińskich żołnierzy. Jak dodano, siły zbrojne Szwecji nie chcą ani potwierdzić, ani zdementować tych informacji.

Szwedzkie media zwracają też uwagę, że wizyta ukraińskich wojskowych najwyraźniej zbiegła się w czasie z prowadzonymi w Szwecji ćwiczeniami wojskowymi Aurora 23. Odbyły się one w dniach 17 kwietnia – 11 maja i były największymi tego rodzaju manewrami od ponad 30 lat. Uczestniczyło w nich 26 tys. szwedzkich żołnierzy, a także wojskowi z 14 krajów, w tym z USA i Wielkiej Brytanii.

Szwecja uczestniczyła wcześniej w szkoleniu ukraińskich żołnierzy. Jednak teraz to najwyraźniej pierwszy raz, gdy miało to miejsce na terytorium tego państwa. Wiadomo, że 60 szwedzkich instruktorów brało udział w szkoleniu żołnierzy z Ukrainy, które prowadzono ubiegłej jesieni w Wielkiej Brytanii. Szwedzi zaczęli też szkolić ukraińskich saperów na Litwie. Wcześniej obiecali też wysłać instruktorów na szkolenia ukraińskich żołnierzy do Polski i Niemiec.

Przypomnijmy, że w marcu br. szwedzki parlament, Riksdag, zaaprobował decyzję rządu Szwecji o przekazaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej, który zawiera m.in. 10 czołgów Stridsvagn 122 i 8 nowoczesnych samobieżnych armatohaubic Archer, a także rakietowe zestawy przeciwlotnicze MIM-23 Hawk i amunicja. Według źródeł ukraińskich, wysłanych miałoby zostać też kilkadziesiąt pojazdów opancerzonych. Chodzi tu o 51 bojowych wozów piechoty CV90. Łączna wartość pakietu wynosi blisko 630 mln dol. Uchwalenie go wymagało jednak wniesienia poprawek do zatwierdzonego już budżetu państwa na ten rok.

The Times / postsen.com / byri.net / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply