Ukraińscy czołgiści kończą kilkutygodniowe szkolenie na czołgach Leopard 2A6 w Niemczech – poinformował w poniedziałek niemiecki nadawca NDR.

Jak czytamy w poniedziałek na portalu NDR, ukraińscy czołgiści kończą kilkutygodniowe szkolenie na czołgach Leopard 2A6 w Niemczech.

Zaznaczono, że wkrótce wojsko powróci na Ukrainę wraz z czołgami. Dokładne terminy zakończenia szkolenia nie zostały wskazane.

Dowódca szkoły wojsk pancernych Bjorn Schultz podkreślił, że szkolenie pozwoliło żołnierzom nauczyć się strzelania z nowoczesnych systemów uzbrojenia czołgów Leopad 2A6.

Szef resortu obrony Niemiec, Boris Pistorius zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu na Ukrainę trafią obiecane przez Niemcy i Portugalię czołgi Leopard 2A6. Będzie to łącznie 21 wozów.

„Mogę powiedzieć, że właśnie się dowiedziałem, że 18 niemieckich czołgów Leopard 2A6 i trzy portugalskie czołgi mogą przybyć na Ukrainę w tym miesiącu” – powiedział Pistorius na marginesie spotkania ministrów obrony krajów członkowskich UE w Szwecji.

Niemiecki minister dodał, że czołgi te dotrą na Ukrainę razem z wyszkolonymi, ukraińskimi załogami. Następnie będą mogły trafić na front.

Jak pisaliśmy, miesiąc temu portugalski resort obrony oświadczył, że Portugalia jest gotowa wysłać w marcu na Ukrainę trzy czołgi Leopard 2A6.

Jak poinformowało duńskie ministerstwo obrony, pełniący obowiązki ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen wraz z sekretarzem niemieckiego Ministerstwa Obrony Thomasem Hitschlerem odwiedzili Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG), aby porozmawiać na temat planowanego transferu Leopardów 1A5 na Ukrainę.

„Jestem bardzo podekscytowany wizytą w FFG. Byłem tam, aby zobaczyć, jak postępują prace nad przygotowaniem czołgów Leopard 1 dla Ukrainy, abyśmy mogli jak najszybciej je sprowadzić. Jestem dumny, że Dania we współpracy z innymi krajami, wspiera walkę o wolność Ukraińców dużą i ważną darowizną i mamy nadzieję, że wiosną będziemy mogli dostarczyć pierwsze czołgi na Ukrainę” – mówi p.o. ministra obrony Troels Lund Poulsen.

Leopard 1A5 to ulepszona wersja rodziny czołgów Leopard 1. Zachowuje konstrukcję Leoparda 1, składającą się z trzech głównych części z kierowcą siedzącym z przodu po prawej stronie kadłuba, wieżą pośrodku i komorą silnika z tyłu. Czołg ma czteroosobową załogę, w tym dowódcę, kierowcę, strzelca i ładowniczego. Wersja duńska zachowuje oryginalną spawaną wieżę.

Czołg jest wyposażony w całkowicie nowoczesny system kierowania ogniem oraz w pełni skuteczny system widzenia nocnego i w złych warunków atmosferycznych. Czołg jest wyposażony w nową wieżę, która ma pomieścić cały nowy sprzęt.

Leopard 1A5 jest uzbrojony w jedno działo L7A3 kal. 105 mm, które może strzelać wszystkimi standardowymi pociskami NATO kal. 105 mm produkowanymi przez Kanadę, Francję, Niemcy, Izrael, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Czołg przewozi łącznie 60 pocisków, z czego 42 w kadłubie i 18 w wieży. Działo ma maksymalny efektywny zasięg ognia około 3000 m.

Kresy.pl/NDR

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply