Brytyjczycy chcą jak najszybszego dostarczenia swojego sprzętu na Ukrainę [+FOTO]

Premier Wielkiej Brytanii rozmawiał w sobotę z prezydentem Zełenskim. Rishi Sunak powiedział, że koncentruje się na jak najszybszym dotarciu brytyjskiego sprzętu na Ukrainę.

Jak poinformowało biuro prasowe premiera Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak powiedział, że koncentruje się na jak najszybszym dotarciu brytyjskiego sprzętu na Ukrainę. “W ramach tych wysiłków ukraińscy żołnierze rozpoczęli już w tym tygodniu szkolenie na czołgach Challenger 2 w Wielkiej Brytanii” – dodał premier.

Obaj przywódcy zgodzili się, że ważne jest, aby partnerzy międzynarodowi przyspieszyli pomoc dla Ukrainy, aby pomóc wykorzystać okazję do odepchnięcia sił rosyjskich, a także zastanowić się, w jaki sposób mogliby wesprzeć długoterminowe zdolności ukraińskich sił zbrojnych.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zwraca uwagę na znaczące i szybkie postępy ukraińskich żołnierzy w opanowaniu przekazywanych Siłom Zbrojnym Ukrainy czołgów Challenger 2.

„W tym tygodniu załogi czołgów Sił Zbrojnych Ukrainy szybko opanowały sterowanie potężnym Challengerem 2. Wielka Brytania dostarcza Ukrainie czołgi Challenger 2, aby pomóc im w obronie ojczyzny i odzyskaniu terytorium” – napisało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii na Twitterze.

Jak podaje ukraińska agencja UNIAN, powołując się na serwis „The U.S. Sun”, brytyjscy wojskowi zastanawiają się, jak zapobiec trafieniu w rosyjskie ręce zaawansowanej i tajnej technologii, w razie przechwycenia na Ukrainie uszkodzonych czołgów Challenger 2.

Według mediów, chodzi o stosowany w czołgach Challenger pancerz kompozytowy, zwany popularnie „pancerz typu Chobham”. Skład tego wysokiej jakości materiału kompozytowego jest ściśle tajny. Brytyjczycy obawiają się, że czołgi Challenger wyposażone w taki pancerz mogłyby zostać przejęte przez Rosjan, np. w wyniku uszkodzenia i porzucenia przez Ukraińców na polu walki. Rosyjscy specjaliści mogliby spróbować przeanalizować skład kompozytu, by dzięki temu opracować skuteczną broń.

Jedno ze źródeł „The U.S. Sun” twierdzi, że w historii tylko jeden czołg Challenger 2 został zniszczony. Miało to miejsce w Iraku. Osoba ta zaznacza, że stało się tak na skutek bratobójczego ognia. Z kolei źródła w brytyjskiej armii podały gazecie, że najnowszy typ pancerza Chobham, określany mianem „Dorchester”, nigdy nie został przebity w wyniku wrogiego ostrzału.

Rosjanie będą desperacko próbować zniszczyć i przechwycić Challengera 2, po części na użytek swojej propagandy, ale też po to, by dobrać się do jego tajemnic” – cytuje jedno ze źródeł „The U.S. Sun”.

Z tego względu, najwyżsi rangą brytyjscy wojskowi mają pracować z ukraińskim dowództwem nad wypracowaniem rozwiązania, mającego dać pewność, że w razie wyłączenia z akcji, brytyjskie czołgi mogą zostać przeciągnięte w bezpieczne miejsce. Chodzi szczególnie o hipotetyczną sytuację, w której linie ukraińskie akurat się załamują i Ukraińcy muszą się wycofać, co nie daje szans na wykorzystanie np. wozu zabezpieczenia technicznego, by odholować uszkodzony pojazd.

Według mediów, pierwszym rozwiązaniem jest odpowiednie przeszkolenie i praca z ukraińskimi planistami. Chodzi o to, by w planując operacje upewnili się, że czołgi Challenger 2 nie będą używane w scenariuszach z realnym zagrożeniem porażki i załamania linii ukraińskich.

Drugim krokiem ma być upewnienie się, że na poziomie taktycznym Ukraińcy będą odpowiednio przeszkoleni i potrafili pod ogniem wroga odzyskać czołg.

Jak podano, rozważane są też inne „opcje ekstremalne”. Jedna z nich rzekomo dotyczy wynajęcia prywatnych grup militarnych, które byłyby w gotowości do awaryjnego odzyskania uszkodzonego czołgu i wycofania go z pola walki.

Według brytyjskich mediów, „na papierze” Wielka Brytania posiada 227 czołgów Challenger 2, z czego jednak tylko około 60 jest w gotowości bojowej. Około 30 wozów jest dyslokowanych w Estonii, w ramach międzynarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, a 14 ma zostać wysłanych na Ukrainę.

Przeczytaj: Challengery dla Ukrainy już w marcu

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply