UEFA zdecydowała się częściowo znieść zakaz nałożony na rosyjskie drużyny, zezwalając reprezentacjom tego kraju do lat 17 na udział w rozgrywkach od tego sezonu.

Jak poinformował we wtorek The Guardian, UEFA zdecydowała się częściowo znieść zakaz nałożony na rosyjskie drużyny, zezwalając reprezentacjom tego kraju do lat 17 na udział w rozgrywkach od tego sezonu.

Wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno na poziomie klubowym, jak i międzynarodowym, zostały wykluczone z wydarzeń UEFA od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Opracowywane są jednak plany częściowego złagodzenia tych zasad i umożliwienia nieletnim udziału w zawodach, uzasadniając, że dzieci nie powinny być karane za czyny dorosłych.

Zobacz też: “Kosowo to Serbia”, “Besarabia to Rumunia”. UEFA wszczęła postępowanie po meczu Rumunia – Kosowo

„Szczególnie bolesne jest to, że w wyniku utrzymującego się konfliktu pokolenie nieletnich zostaje pozbawione prawa do rywalizacji w międzynarodowej piłce nożnej” – czytamy w oświadczeniu UEFA. „Z tych powodów komitet wykonawczy UEFA zdecydował, że rosyjskie drużyny składające się z młodszych zawodników zostaną ponownie dopuszczone do rozgrywek w trakcie tego sezonu”.

Komitet wykonawczy, w którym nadal znajduje się prezes Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej Aleksander Diukow, ogłosił plany poszukiwania rozwiązania, które umożliwiłoby rosyjskim drużynom do lat 17 grę w rozgrywkach mężczyzn i kobiet. Jednym z głośnych przykładów może być pozostawienie Rosji otwartej furtki do późnego przystąpienia do eliminacji Mistrzostw UEFA do lat 17, które rozpoczynają się w środę i kończą pod koniec listopada.

Wszelkie mecze rozgrywane przez drużyny rosyjskie będą rozgrywane bez ich flagi narodowej, hymnu i stroju. W mocy pozostaje także zakaz rozgrywania meczów na terytorium Rosji.

Prezydent UEFA Aleksander Ceferin zdawał się łagodzić obawy przed szerszym powrotem, wykluczając dalsze złagodzenie zakazu. „Ciągłe zawieszenie UEFA w meczach z rosyjskimi drużynami dla dorosłych odzwierciedla jej zaangażowanie w przeciwstawienie się przemocy i agresji” – powiedział.

„UEFA jest zdecydowana utrzymać to stanowisko do zakończenia wojny i przywrócenia pokoju. Jednak zakazując dzieciom udziału w naszych konkursach, nie tylko nie uznajemy i nie przestrzegamy podstawowego prawa do ich całościowego rozwoju, ale bezpośrednio je dyskryminujemy”.

Prezes PZPN Cezary Kulesza zapowiedział bojkot spotkań: “Jeśli rosyjskie drużyny narodowe zostaną dopuszczone do rozgrywek nasze reprezentacje narodowe nie będą z nimi rywalizować. To jedyna słuszna decyzja”.

Młodzieżowe drużyny Anglii nie zagrają z Rosją, ogłosił we wtorek angielski Związek Piłki Nożnej (FA) po ogłoszeniu przez UEFA planów przywrócenia rosyjskich drużyn do lat 17 do europejskich rozgrywek. FA oświadczył, że nie zgadza się z decyzją UEFA. „Nie popieramy stanowiska w sprawie ponownego dopuszczenia Rosji do zawodów UEFA Age Grade Competition i podtrzymujemy nasze stanowisko, że reprezentacje Anglii nie będą grać z Rosją” – powiedział agencji Reuters rzecznik FA.

Kresy.pl/The Guardian/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply