Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że przepisy, które wymagają zapłaty podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych w ciągu pięciu dni od ich sprowadzenia na terytorium Polski, są niezgodne z dyrektywą VAT – poinformował Dziennik Gazeta Prawna (GDP) w poniedziałek. W związku z orzeczeniem TSUE, Ministerstwo Finansów przygotowało i przekazało rządowi projekt wniosku o derogację do Komisji Europejskiej. Ma on umożliwić dalsze stosowanie tzw. szybkiego VAT w ramach pakietu paliwowego.

Gazeta zwraca uwagę, że orzeczenie TSUE podważa kluczowy element obowiązującego od sierpnia 2016 r. pakietu paliwowego. “Unijny trybunał zakwestionował w ten sposób kluczowe elementy obowiązującego od sierpnia 2016 r. pakietu paliwowego, który według szacunków przynosi budżetowi państwa dodatkowe 2,4 mld zł rocznie” – pisze DGP. W odpowiedzi na orzeczenie TSUE, resort finansów przygotował i przekazał rządowi projekt wniosku o derogację do Komisji Europejskiej – podaje PAP. Ma on umożliwić dalsze stosowanie tzw. szybkiego VAT w ramach pakietu paliwowego.

Wspomniane przepisy zostały wprowadzone na prośbę przedsiębiorców, którzy przegrywali walkę z nielegalną konkurencją. Wprowadzenie pakietu pozwoliło legalnie działającym firmom znacząco zwiększyć obroty. Teraz sytuacja może wrócić do stanu sprzed 2016 r.

Zobacz także: Ziobro: mamy do czynienia z agresją i prawną wojną hybrydową wobec Polski ze strony KE

“Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował jedynie część rozwiązań szeroko rozumianego pakietu paliwowego, na który składają się także zmiany w prawie energetycznym i podatku akcyzowym” – napisał resort finansów, odpowiadając na pytania PAP.

“Wyrok TSUE nie przekreśla szans na stosowanie tego rozwiązania. Warunkiem teraz jest jednak uzyskanie zgody organów UE. Ministerstwo Finansów już przygotowało i przekazało na etap rządowy projekt wniosku o derogację do Komisji Europejskiej, tak aby pakiet paliwowy w obszarze VAT mógł być znów z powodzeniem stosowany w Polsce” – deklaruje Ministerstwo Finansów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Komisja Europejska chce 100 tysięcy euro dziennie od Polski

podatki.gazetaprawna.pl / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply