Planowany przez Komisję Europejską pakiet klimatyczny „Fit for 55” i wynikające z niego wysokie ceny energii „zniszczą” europejską klasę średnią, przekonywał w czwartek premier Viktor Orban, na dwudniowym szczycie przywódców UE w Brukseli – przekazał portal Hungary Today.

Jak poinformował portal Hungary Today, premier Viktor Orban przekonywał w czwartek, że planowany przez Komisję Europejską pakiet klimatyczny „Fit for 55” i wynikające z niego wysokie ceny energii „zniszczą” europejską klasę średnią.

Orban dodał, że praca komisji i jej komisarza ds. ekologii Fransa Timmermansa już doprowadziła do wyższych cen energii.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Osoby odpowiedzialne za niebotyczne ceny energii elektrycznej i gazu zagrażają europejskiej demokracji” – powiedział, argumentując, że los demokracji zależy od klasy średniej. Premier wezwał do wycofania planów i ponownego ich rozważenia.

Powiedział, że obietnica oceny wpływu dla wszystkich państw członkowskich na to, jak propozycje Komisji wpłyną na każde z nich, nie pomogła. Powiedział, że nieprzemyślane plany Komisji zrujnują europejską gospodarkę. „Trzeba to powstrzymać” – dodał Orban.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Szef PiS Jarosław Kaczyński uważa, że Polska będzie zmuszona „podjąć walkę” w sprawie pakietu klimatycznego „Fit for 55”, gdyż „widać bowiem wyraźnie, że działania Rosjan nakierowane na windowanie cen gazu radykalnie zmieniają bezpieczeństwo energetyczne na naszym kontynencie”. Jego zdaniem takie działanie Moskwy otrzeźwiło „przywódców kilku państw i skłonił do racjonalności”.

„Tym bardziej, że przynajmniej część tej tzw. zielonej polityki to szaleństwo, a w innych przypadkach teorie bez dowodów. Nie da się stwierdzić, że Europa, która emituje 8 proc. gazów, zmienia klimat” – dodał szef PiS. W jego ocenie Polska „wykazała pewną elastyczność”, wybierając wśród poszczególnych propozycji pewne optimum. Przyznał, że polski rząd zgadzał się na „niektóre rozwiązania”, żeby w zamian wynegocjować „fundusze, które mają dla naszego kraju poważne znaczenie”.

„Powiem zupełnie otwarcie: uważam, iż w kwestiach klimatu rzeczywistość szybko dezawuuje różne tezy. Zatem czasami bardziej opłaca się na coś zgodzić, odciąć od tego kupon, bo i tak można mieć pewność, iż te najbardziej radykalne rozwiązania nie wejdą w życie. Dziś widać to wyraźnie. Po akcji rosyjskiej w sprawie gazu twórcy i orędownicy tego 'Fit for 55′, delikatnie mówiąc, wystawili się na śmieszność” – powiedział Kaczyński. Zaznaczył, że wysokie ceny energii mocno uderzyły w wiele unijnych krajów, a ich obywatele „nie zgodzą się na dalsze ich podnoszenie w imię jakichś nieudowodnionych teorii”.

Kresy.pl/Hungary Today

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz