Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW) opublikował raport, z którego wynika, że niemiecka gospodarka ponosi największe straty gospodarcze z powodu nałożonych na Rosję sankcji.

Niemcy ponoszą prawie 40 proc. strat w obrotach handlowych Zachodu z Rosją. Niemiecki eksport traci z powodu sankcji  727 mln euro miesięcznie. Inne kraje, jak wynika z raportu, ponoszą znacznie mniejsze straty niż Niemcy.

„Ekonomiści z Kilonii szacują, że tylko w 2015 roku koszt wprowadzonych rok wcześniej sankcji wyniósł 114 mld dolarów (97 mld euro). 61 proc. tej sumy przypada na przedsiębiorstwa rosyjskie. Firmy zachodnie poniosły straty eksportowe w wysokości 44 mld dolarów (37,5 mld euro), z czego 90 proc. przypadło na kraje UE” – informuje PAP.

Sankcje narzuciły ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego i sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Berlin, pomimo strat, uważa, że zniesienie obecnie sankcji było przedwczesne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Krymu i Sewastopola

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz