Prezydent Donald Trump zasygnalizował w oświadczeniu, że zastrzega sobie prawo do zignorowania zakazu uznania Krymu jako terytorium Rosji.

Jak informuje portal Defense News: “Trump wydał w poniedziałek 15-stronicowe oświadczenie, które miało towarzyszyć ustawie National Defense Authorization Act na rok 2019, w którym wyraził konstytucyjne obawy co do niektórych zapisów ustawy, w tym ograniczeń amerykańskiego wsparcia dla kampanii saudyjskiej w Jemenie, ograniczeń w transferze zatrzymanych w Guantanamo, ograniczeń na wycofanie sił USA z Korei Południowej i lepsze raportowanie o ofiarach cywilnych.”

Portal informuje dalej, że Trump zgłosił zastrzeżnia również wobec zapisów dotyczących Rosji. “Trump sprzeciwił się czterem z ośmiu przepisów dotyczących Rosji. Na przykład, ustawa ograniczyłaby wykorzystanie funduszy federalnych w celu uznania kontroli Rosji nad Krymem, ale Trump podkreślił swoją prerogatywę jako wodza naczelnego, mówiąc, że prawo będzie nadmiernie ‘dyktować stanowisko Stanów Zjednoczonych w zewnętrznych sprawach wojskowych i zagranicznych’.”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trump uderzył w Brennana

Ponadto, Trump powołał się na nadrzędność przywileju egzekutywy przy sprzeciwie wobec wymogu konsultowania z Kongresem przy ewentualnych negocjacjach nad przedłużeniem traktatu New START z Moskwą. Prezydent również wyraził sprzeciw wobec zapisów, które zabraniają bezpośrednią współpracę wojskową między Rosją a USA.

kresy.pl / defense news

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply