Szwedzki raport: NATO nie jest w stanie obronić państw bałtyckich przed Rosją

Szwedzki Badawczy Instytut Obrony w opublikowanym raporcie wskazuje, że NATO posiada za słaby potencjał, aby bronić państw bałtyckich przed Rosją.

Według szwedzkich ekspertów wojskowych źródłem zagrożenia bezpieczeństwa zachodniej Europy są mocarstwowe ambicje Rosji. Jako dowody na poparcie tej tezy, wskazują oni agresywną retorykę wobec sąsiadów i we wznowieniu zbrojeń.

Autorzy raportu wskazują, że Rosja może przeprowadzać jednocześnie dwie operacje militarne w różnych miejscach. Do jej dyspozycji pozostaje 300 tys. żołnierzy piechoty. Jeżeli doszłoby do ataku na jeden z krajów bałtyckich, NATO mogłoby przeciwstawić agresorowi nie więcej niż 40 tys. żołnierzy.

ZOBACZ TAKŻE: Raport Rand Corporation: miażdżąca przewaga Rosji na wschodniej flance NATO

Szwedzi przeprowadzili symulację natarcia rosyjskich jednostek na Łotwę w oparciu o dostępne dane. Pomimo wzmocnienia przez NATO swojej wschodniej flanki, to dotarcie do Rygi zajęłoby Rosjanom jedynie dwie doby.

Raport nie brał pod uwagę potencjału militarnego Szwecji, która nie jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślono w nim, że strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa regionu i kraju mają położone na Bałtyku Wyspy Alandzkie, Gotlandia, a także należący do Danii – Bornholm.

kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply