Dwa rosyjskie myśliwce przeleciały w czwartek nad okrętami Stałej Grupy Morskiej NATO, realizującymi rutynowe działania na wodach Morza Bałtyckiego – przekazało Sojusznicze Dowództwo Morskie NATO. Podkreślono, że rosyjscy piloci samolotów nie zareagowali na komunikaty sił Sojuszu.
W komunikacie podkreślono, że rosyjskie samoloty przeleciały na wysokości około 90 metrów nad okrętami i w odległości ponad 70 metrów od wojsk Sojuszu. „W czwartek dwa rosyjskie myśliwce wykonały nieprofesjonalny, niebezpieczny przelot nad okrętami Stałej Grupy Morskiej NATO, realizującymi rutynowe działania na wodach Morza Bałtyckiego” – napisało Sojusznicze Dowództwo Morskie NATO.
„NATO uznało te działania za niebezpieczne i nieprofesjonalne, ponieważ dokonano ich w strefie zagrożenia, w której prowadzone są ćwiczenia sił obrony powietrznej. Dodatkowe ryzyko było związane z niewielką wysokością przelotu i bliskim położeniem rosyjskich samolotów” – napisano w komunikacie.
Zwrócono uwagę na „możliwość wystąpienia błędnych obliczeń, pomyłek i ewentualnych wypadków”.
„Siły NATO działały odpowiedzialnie, wypełniając swoją misję w całkowitej zgodności z międzynarodowymi przepisami lotniczymi i morskimi. Sojusz nie dąży do konfrontacji i nie stanowi dla nikogo zagrożenia” – wskazano.
Przypomnijmy, że w październiku włoskie myśliwce prowadzące misję NATO Air Policing w Polsce, zostały poderwane w celu przechwycenia rosyjskich samolotów.
Także 29 września dwa włoskie myśliwce Eurofighter Typhoon, które stacjonują w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku w ramach misji Baltic Air Policing zostały poderwane do lotu. Rozkaz wydało niemieckie dowództwo Combined Air Operations Centre, po tym jak rosyjski samolot zbliżył się do granicy z Polską, a jego lot nie został wcześniej zgłoszony kontrolerom lotu. Gdy włoskie myśliwce zbliżyły się do samolotu, ten wycofał się w głąb Rosji. Informację o tym zdarzeniu podały włoskie siły powietrzne w mediach społecznościowych: „To był kolejny natychmiastowy start włoskich samolotów stacjonujących w Polsce”.
Warto dodać, że Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) poinformowało 17 września, że wykryto i przechwycono dwa rosyjskie bombowce Tu-95 wlatujące i operujące w strefie identyfikacji obrony powietrznej Alaski.
Zobacz także: Myśliwce NATO przechwyciły nad Bałtykiem trzy rosyjskie samoloty wojskowe
Czytaj także: Posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej w związku z eksplozją w Przewodowie
mc.nato.int
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!