Myśliwce NATO odbyły w 2021 roku 290 startów alarmowych z powodu rosyjskich samolotów.

W 2021 roku myśliwce NATO wykonały w Europie 370 startów alarmowych. 290 startów alarmowych przeprowadzono z powodu rosyjskich samolotów – poinformowano we wtorkowym komunikacie Sojuszu. „Myśliwce NATO pełnią służbę przez całą dobę, gotowe do startu w przypadku niezweryfikowanych lotów w pobliżu przestrzeni powietrznej naszych sojuszników” – powiedziała rzecznik NATO Oana Lungescu. „NATO jest czujne i zawsze zrobimy to, co konieczne, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników” – dodała.

Większość startów alarmowych miała miejsce w przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. Podkreślono, że zwykle obywało się bez incydentów. W większości przypadków samoloty NATO jedynie eskortowały samoloty z tego obszaru. Jedynie nieliczne samoloty wtargnęły w przestrzeń powietrzną krajów NATO.

W całej Europie ponad 60 samolotów NATO jest cały czas w stanie wysokiej gotowości, przygotowanych do reagowania na niezapowiedziane loty wojskowe – podkreślono w komunikacie.

NATO posiada dwa centra operacji powietrznych – jedno w Niemczech, obejmujące północną Europę, a drugie w Hiszpanii, obejmujące południe – które monitorują wszystkie ruchy powietrzne w Europie.

Na początku grudnia br. dyżurna para polskich F-16 z bazy w Szalach na Litwie wykonywała lot treningowy nad Morzem Bałtyckim. Podczas lotu status misji zmieniono na Alpha Scramble, co znaczy, że F-16 otrzymały rozkaz przechwycenia nieznanego samolotu. Załoga rosyjskiej maszyny nie przekazała planu lotu i nie komunikowała się z kontrolą ruchu lotniczego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rosja ostrzega przed ewentualnym przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO

Informowaliśmy, że w lipcu br. hiszpański Eurofighter i włoskie F-35s poderwano w powietrze z baz w Estonii i na Litwie, by przechwycić nad Bałtykiem trzy rosyjskie samoloty wojskowe, które wyleciały z obwodu kaliningradzkiego bez włączonych transponderów.

W październiku br. NATO uruchomiło kolejną bazę powietrzną w krajach bałtyckich. Baza powietrzna w Lielvarde na Łotwie została zmodernizowana i uzyskała specjalny certyfikat, dzięki któremu może służyć w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing. To już trzecia tego typu baza NATO w krajach bałtyckich.

nato.int / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz