Baza powietrzna w Lielvarde na Łotwie została zmodernizowana i uzyskała specjalny certyfikat, dzięki któremu może służyć w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing. To już trzecia tego typu baza NATO w krajach bałtyckich.

W niedzielę agencja Interfax- Ukraina podała, powołując się na Sojusznicze Dowództwo Powietrzne NATO, że po zakończeniu modernizacji i certyfikacji kraje członkowskie Sojuszu uruchomiły bazę sił powietrznych w Lielvarde na Łotwie. Dzięki temu, będzie ona mogła służyć jako baza w ramach misji Baltic Air Policing.

Certyfikacja dotyczy Instrumental Flight Rules (IFR). To oznacza, że baza posiada wyposażenie, które umożliwia lądowanie w każdych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień jak i nocą.

Baza powietrzna w Lielvarde jest położona na południowy-wschód od Rygi. Została założona przez sowietów w 1970 roku i była jedną z największych tego typu baz w obszarze nadbałtyckim ZSRR.

NATO zaznacza, że teraz natowskie siły powietrzne mają dostęp do jeszcze jednego, zmodernizowanego lotniska wojskowego w regionie Morza Bałtyckiego. Jak podano, baza może przyjmować sojusznicze samoloty przez całą dobę i w różnych warunkach pogodowych.

Poinformowano też, że „myśliwce NATO, przeprowadzające patrole w regionie Bałtyku, mogą wykorzystywać lotnisko jako alternatywne miejsce do lądowania lub startu”. Tym samym, jeśli niemożliwe byłoby wykorzystywanie baz w Ämari w Estonii lub w Szawlach na Litwie, myśliwce będą kierowane do Lielvarde.

W najbliższym czasie w łotewskiej bazie mają pojawić się duńskie myśliwce F-16, w ramach rotacyjnej misji patrolowania przestrzeni powietrznej regionu – Baltic Air Policing. Poza myśliwcami, mają tam też stacjonować samoloty bojowo-transportowe, a także bezzałogowce. W przypadku tych ostatnich, chodzi zapewne o drony rozpoznawczo uderzeniowe MQ-9.

NATO podkreśla też, że baza w Lielvarde na Łotwie będzie posiadać duże znaczenie dla wysuniętego rozmieszczenie sił Sojuszu na jego tzw. wschodniej flance.

Dodajmy, że opisywane lotnisku już wcześniej było wykorzystywane podczas różnych ćwiczeń natowskich, głównie w zakresie transportowym. Lądowały tam np. C-130 Hercules czy amerykańskie F-35A.

Zobacz również: Tureckie myśliwce F-16 w bazie w Malborku [+FOTO]

interfax.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply