Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ostrzegło przed włączeniem Finlandii i Szwecji do NATO.

To całkiem oczywiste, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO… miałoby poważne konsekwencje militarne i polityczne, które wymagałyby odpowiedniej reakcji ze strony rosyjskiej – oświadczyła w niedzielę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, cytowana przez portal CGTN. Wypowiedź padła podczas niedzielnej konferencji prasowej.

“Polityka nieuczestniczenia w żadnych sojuszach, tradycyjnie prowadzona przez Sztokholm i Helsinki, jest postrzegana przez Moskwę jako ważny czynnik zapewniający stabilność w północnej Europie” – dodała Zacharowa.

Przedstawiciele USA i Rosji spotkają się 10 stycznia w celu omówienia gwarancji bezpieczeństwa, których żąda Rosja, a także obaw, jakie USA mają w związku z działaniami Rosji.

W poniedziałek wiceminister obrony Rosji Aleksandr Fomin oskarżył Sojusz Północnoatlantycki o to, że szykuje się do konfliktu zbrojnego z jego krajem.

Jak podawaliśmy, w ramach projektu umowy o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa zaproponowanych 17 grudnia Rosja oczekuje od USA m.in. zablokowania rozszerzania NATO na wschód, w tym o Ukrainę, niezakładania baz wojskowych w Europie Wschodniej i Azji Środkowej oraz nierozlokowywania ofensywnych systemów uzbrojenia np. w Polsce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Rosji Władimir Putin odbył w czwartek doroczną wielogodzinną konferencję prasową. Odpowiedział na niej na pytania 44 dziennikarzy. Znaczna część jego wypowiedzi dotyczyła wzrostu napięcia między Rosją a NATO i Ukrainą.

Zobacz także: “Utopimy was we krwi” – ukraiński oficjel przestrzegł Rosję przed inwazją na Ukrainę

news.cgtn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply