Według portalu Onet rząd Mateusza Morawieckiego obraduje już nad podporządkowaniem się karze nałożonej na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Portal pisze, że jego dziennikarze dotarli do projektu uchwały rządu, który w poniedziałek trafił w trybie obiegowym do poszczególnych ministerstw. Onet pisze o “iście ekspresowym tempie procedowania” projektu. Twierdzi wręcz, że resorty miały dostać “kilka minut” na jego zaopiniowanie.

“Rada Ministrów zobowiązuje Ministra Aktywów Państwowych do wykonania postanowienia Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 20 września 2021 w sprawie C-121/21. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia” – Onet zacytował treść projektu uchwały.

Przytacza też jego uzasadnienie – ” Wydane w dniu 20 września 2021 r. postanowienie Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-121/21 mającej za przedmiot wniosek o zastosowanie, na podstawie art. 279 TFUE, środka tymczasowego, który został złożony w dniu 7 czerwca 2021 r. przez Republikę Czeską, wymaga wykonania. Wniosek ten został złożony w ramach wniesionej na podstawie art. 259 TFUE skargi o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wniesionej przez Republikę Czeską w dniu 26 lutego 2021 r. Niniejszą chwałą Rada Ministrów zobowiązuje do wykonania postanowienia Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 20 września 2021 r. w sprawie C-121/21 Ministra Aktywów Państwowych”

Onet, powołując się na nieoficjalne i nie skonkretyzowane źródła, twierdzi, że projekt podporządkowania się wyrokowi TS UE i ustąpienia Czechom wywołał w rządzie Mateusza Morawieckiego poważny spór. Według wczorajszych danych projekt miał być we wtorek omawiany na posiedzeniu rządu.

Konflikt między Polską i Czechami dotyczy działalności odkrywkowej kopalni węgla brunatnego “Turów” znajdującej się w tak zwanym “worku bogatyńskim” przy czeskiej granicy. Czesi oskarżają kopalnię o wywoływanie szkód ekologicznych, w tym obniżenia poziomu wód gruntowych po ich stronie granicy. Dwustronne rozmowy nie przyniosły skutku i Praga wniosła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ten nakazał Polsce we wrześniu zamknąć kopalnię Turów oraz określił karę pieniężną w wysokości 0,5 mln euro dziennie w okresie, w którym Polska nie zaprzestanie eksploatacji złoża.

wiadomosci.onet.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply