Rosyjski samolot zwiadowczy Ił-20 i dwa myśliwce Su-27 dokonały niebezpiecznego dla lotnictwa cywilnego przelotu w rejonie lotniska Visby na Gotlandii – podał szwedki dziennik.

W sobotę szwedzki dziennik „Dagens Nyheter” poinformował, że trzy rosyjskie samoloty dokonały niewidzialnego dla radarów przelotu nad Bałtykiem na północ od lotniska w Visby na Gotlandii. Obsługuje m.in. loty do Sztokholmu, Helsinek i Hamburga, a także połączenia czarterowe. Według strony szwedzkiej, stworzono niebezpieczną sytuację dla lotniczego ruchu cywilnego.

Do zdarzenia doszło w czwartek. Dotyczył on samolotu zwiadowczego Ił-20 oraz dwóch myśliwców Su-27. Maszyny miały wyłączone transpondery, a ich załogi nie zgłosiły wcześniej swojego przelotu.

 

Według „Dagens Nyheter”, rosyjskie samoloty przeleciały na małej wysokości nad USS Kearsarge – okrętem desantowym USA, z wyglądu przypominającym mały lotniskowiec. Gazeta pisze, że celem misji Rosjan było prawdopodobnie sfotografowanie tej mierzącej 260 metrów jednostki.

Zdaniem ministra obrony Szwecji, Petera Hultqvista, incydent można powiązać z pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w związku z wojną na Ukrainie. Podkreślił, że uważa takie działanie za nieprofesjonalne.

Amerykański okręt klasy Wasp, USS Kearsarge, według oficjalnej klasyfikacji jest okrętem desantowym, wyposażonym w pokład ciągły, umożliwiający start i lądowanie samolotów (głównie krótkiego/pionowego startu) i śmigłowców bojowych. Okręt ma ponad 250 m długości. Tym samym, można go uznać za rodzaj małego lotniskowca, rozmiarami podobnego do amerykańskich lotniskowców klas Yorktown czy Essex z czasów II wojny światowej. USS Kearsarge może zostać dodatkowo wyposażony w jednostki służące do desantu wojsk i sprzętu z morza, a także przewozić 2 tys. żołnierzy piechoty morskiej.

Jak pisaliśmy, okręt ten wpłynął na Morze Bałtyckie w połowie maja, by wziąć udział w ćwiczeniach Hedgehog w Estonii. To jedna z większych amerykańskich jednostek, które jak dotąd pojawiły się na Bałtyku. Poza USS Kearsarge, w skład amerykańskiej grupy okrętów wchodzą jeszcze dwie jednostki: USS Gunston Hall – okręt desantowy-dok klasy Whidbey Island i USS Gravely – niszczyciel rakietowy Aegis typu Arleigh Burke.

Aktualnie, USS Kearsarge bierze udział w ćwiczeniach państw NATO oraz Szwecji i Finlandii Baltops, które do 16 czerwca trwają na Bałtyku. Biorą w nich udział 42 okręty oraz około 100 statków powietrznych. Równolegle, do 18 czerwca potrwać mają manewry rosyjskiej marynarki wojennej.

PAP / polsatnews.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    No proszę – niby niewidoczne, a zostały dostrzeżone. To jest technika (oczywiście zachodnia). Inna sprawa, że samoloty były w pobliżu Rosji, zaś samotny biały żagiel zdecydowanie na obczyźnie, a więc szczęścia nie zazna.