Ćwiczenia białoruskich sił zbrojnych zostały przedłużone na części poligonów co najmniej do 26 grudnia.

Poinformował o tym Biełaruski Hajun, projekt monitorujący ruchy wojsk na terytorium Białorusi.

O przedłużeniu ćwiczeń świadczy harmonogram ćwiczeń. 17 i 18 grudnia mają być dniami wolnymi dla niektórych poligonów.

Na części poligonów, także tych gdzie obecne są wojska rosyjskie, ćwiczenia odbywać się będą bez przerwy.

Jak informowaliśmy, we wtorek przywódca Białorusi nakazał alarm i dyslokację oddziałów jej armii mającej sprawdzić ich gotowość do działań bojowych.

„Działania będą miały charakter kompleksowy. Wojska będą musiały jak najszybciej przemieścić się w wyznaczone rejony, przemieścić tam sprzęt inżynieryjny, zorganizować ochronę i obronę, a także zbudować mosty przez rzeki Niemen i Berezynę” – głosiło oświadczenie służby prasowej Ministerstwa Obrony Białorusi.

Resort zapowiedział „przemieszczanie” żołnierzy i sprzętu wojskowego na taką skalę, że będzie wymagać okresowego zamykania dróg publicznych dla ruchu cywilnego. Ministerstwo podkreśliło, że „Działania będą miały charakter kompleksowy. Wojska będą musiały jak najszybciej przemieścić się w wyznaczone rejony, przemieścić tam sprzęt inżynieryjny, zorganizować ochronę i obronę, a także zbudować mosty przez rzeki Niemen i Berezynę”.

Biełaruski Hajun przytoczył na Twitterze wpis z jednego z białoruskich kanałów militarnych: „Dziś Niemen, jutro Wisła lub Dniepr. Nie ma barier dla białoruskich załóg czołgowych”.

Siły Zbrojne Białorusi nie są zaangażowane w operacje przeciwko Ukrainie. Jednak to z terytorium tego pierwszego państwa wkroczyła część oddziałów rosyjskich rozpoczynając inwazję na Ukrainę 24 lutego. Także z terytorium Białorusi Rosjanie dokonywali wystrzeleń pocisków uderzających w cele na Ukrainie.

Rozpoczęcie ćwiczeń zbiegło się w czasie z mianowaniem nowszego szefa MSZ Białorusi – Siergieja Alejnika.

Przypomnijmy, że 26 listopada 2022 roku zmarł nagle Uładzimir Makiej, szef MSZ Białorusi. Prawdopodobnie przyczyną śmierci był zawał serca. Makiej był ministrem przez ponad 10 lat, od sierpnia 2012 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko twierdzi, że państwa zachodnie chciały napaść na Białoruś po protestach w 2020 roku

Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz