Większość Polaków zapytanych w ramach międzynarodowego sondażu odpowiedziała, że Polska powinna pomóc Ukraine w przypadku konfliktu tej drugiej z Rosją.

Europejska Rada Stosunków Międzynarodowych (ECFR) opublikowała wyniki badania jakie przeprowadziła wśród mieszkańców Polski, Rumunii, Szwecji, Niemiec, Włoch, Francji i Finlandii. Spośród wszystkich siedmiu ankietowanych społeczeństw Polacy najczęściej sądzą, że dojdzie do inwazji Rosji na Ukrainę. Za bardzo prawdopodobną uznało ją 20 proc. pytanych Polaków, za dość prawdopodobną 53 proc. naszych rodaków. Za dość nieprawdopodobną uznało z kolei rosyjską inwazję na Ukrainę 19 proc. ankietowanych w naszym kraju, zaś za bardzo nieprawdopodobną 4 proc. Nie wiedziało jak odpowiedzieć na tak postawione pytanie 4 proc. Polaków.

Dla przekonania wśród najbardziej sceptycznych Finów za bardzo prawdopodobną rosyjską inwazję na Ukrainę uznało 8 proc. respondentów, za dość prawdopodobną 36 proc., za dość nieprawdopodobną 35 proc., a za bardzo nieprawdopodobną 7 proc.

Wśród siedmiu społeczeństw Polacy okazali się też najbardziej skorymi do pomagania Ukrainie w przypadku rosyjskiego ataku. Przy czym 80 proc. polski respondentów uznało, ze powinna tego dokonać cała Unia Europejska, 79 proc., że NATO, 65 proc. chciało, by pomocy Ukrainie udzieliła Polska.

Pod tym względem najbardziej sceptyczni okazali się Niemcy. 50 proc. wśród nich uznało, że Ukrainę powinno wesprzeć NATO, 47 proc., że UE, a tylko 37 proc., że wsparcia takiego powinna udzielić sama RFN. Pod względem pomocy przez poszczególne państwa większymi sceptykami okazali się tylko Finowie, wśród których tylko 20 proc. widziało konieczność, by pomocy Ukrainie w razie ataku udzielała Finlandia. Natomiast wśród Finów było więcej niż wśród Niemców respondentów uważających, że w pomoc taką powinna zaangażować się UE bądź NATO.

Polacy mają też najwięcej zaufania do UE i NATO wśród wszystkich badanych społeczeństw. 75 proc. zapytanych Polaków uznało, że NATO jest w stanie obronić obywateli w warunkach inwazji Rosji na Ukrainę. 67 proc. uznało, że może tego dokonać Unia. Pod tym względem najwięcej sceptyków było wśród Francuzów, wśród których zdolnościom NATO ufało 47 proc. respondentów, a UE 50 proc.

Czytaj także: Węgry nie chcą oddziałów innych państw NATO na swoim terytorium

ecfr.eu/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply