Wydane przez Ministra Zdrowia rozporządzenie nie reguluje dopuszczalnej maksymalnej liczby osób podróżujących prywatnymi samochodami, jednak policja będzie to monitorowała – stwierdził w środę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), minister podkreślił, że poruszanie się prywatnymi samochodami jest dozwolone, jednak służby będą monitorowały liczbę podróżujących nimi osób. „Przemieszczanie się prywatnymi samochodami osobowymi nie jest zabronione. Rozporządzenie Ministra Zdrowia nakłada na nas obowiązek egzekwowania liczby pasażerów w publicznych środkach transportu zbiorowego. (…) aczkolwiek będziemy monitorowali tę sprawę  i przekazywali ewentualne rekomendacje Ministrowi zdrowia” – stwierdził Kamiński.

Zobacz także: Wolności obywatelskie ograniczone rozporządzeniem? Przy okazji walki z koronawirusem rząd przyznał sobie na stałe uprawnienia niemal jak w stanie wyjątkowym

Zaznaczył, że służby oraz rząd muszą działać w sposób adekwatny do pojawiających się zagrożeń. „Będziemy korygować nasze decyzje i przepisy w zależności od potrzeb” – stwierdził szef resortu. Zaznaczył także, że w przypadku gdy minister zdrowia uzna, iż jakaś kwestia powinna zostać doprecyzowana, podjęte zostaną odpowiednie środki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W piątek ogłoszono w Polsce stan epidemii. Z kolei w czasie wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili nowe środki wdrażania generalnej kwarantanny. Od 25 marca w Polsce obowiązuje zakaz wychodzenia z domu za wyjątkiem konieczności wykonania niezbędnych zakupów i w „niezbędnych sprawach życia codziennego” czy wykonywania pracy. Podobnie jak w Niemczech w przestrzeni publicznej nie będzie można zbierać się w grupach większych niż dwuosobowe. Nie dotyczy to przebywania z rodziną we własnym domu. W kościołach, w nabożeństwach będzie mogło brać udział do pięciu osób. „Wszystkie inne działania poza wyjściem do pracy, apteki, wyprowadzenia psa na spacer – odłóżmy na później” – zaapelował premier.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Aktualnie liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 957. Odnotowano także 13 zgonów z powodu choroby COVID-19.

pap / wnp.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Bohdan Staszynski
  Bohdan Staszynski :

  i jak zwykle sieją tylko zamęt.
  bo niby co to ma oznaczać? Że będą częstsze kontrole, czy nie jedzie więcej pasażerów niż w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, czy też, że na modłę komunikacji zbiorowej należy podzielić liczbę miejsc siedzących przez pół?
  Ludzie, to jest paranoja. Dziś, jak jechałem rowerem do pracy rano , to widziałem ludzi, co jadąc w pojedynkę samochodem mieli na twarze maski. Wczoraj zaś widziałem samochód, w którym 4 osoby siedziały i każda w masce na ryju.
  Ludziom mocno odbija, ale jak na razie jeszcze nie ma jazdy.
  Pewnie dopiero się zacznie.
  … po wyborach