Na Litwie pracują już galerie handlowe. W poniedziałek do pracy wrócą salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. Planowane jest także wznowienie ruchu lotniczego. Publiczna przestrzeń jest udostępniana za darmo przez samorządy, w celu udzielenia wsparcia biznesowi.

Sklepy w galeriach handlowych mogą działać na Litwie od 23 kwietnia. W poniedziałek wznowią pracę także salony fryzjerskie i kosmetyczne – informuje „Rzeczpospolita” (Rz). Obowiązują jednak specjalne środki bezpieczeństwa. Klienci galerii handlowych muszą nosić maski, spacery są zaś dozwolone w grupach maksymalnie dwuosobowych. Trzeba zachowywać dystans przynajmniej 2 metrów od sprzedawcy, kontaktować z nimi można się maksymalnie przez kwadrans.  Galerie handlowe rekomendują płacenie bezgotówkowe, na parkingach samochody ustawiają się na co drugim stanowisku. Czas między 10 i 11 rano przeznaczony jest dla klientów powyżej 60 roku życia. Sklepy w galeriach pracują w godzinach 10 – 20. Do powrotu do pracy przygotowują się także 3 lotniska na Litwie. Planowane jest wznowienie połączeń lotniczych z Frankfurtem, Kopenhagą i Warszawą – informuje „Rz”.

Jak podaje „Rz”, powołując się na portal „Delfi”, pierwszego dnia funkcjonowania w galeriach handlowych widać było ruch o połowę mniejszy niż przed epidemią.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Przede wszystkim ważne, aby kraj odzyskał dostęp do głównych węzłów komunikacyjnych. Najprawdopodobniej byłyby to Frankfurt, Kopenhaga i ewentualnie Warszawa. Drugi krok powrotu do normalności to wznowienie lotów na trasach, którymi nasi obywatele, którzy pracują za granicą, chcieliby podróżować i wracać do miejsc, w których pracowali” – cytuje Mariusza Gielżynisa szefa stowarzyszenia Lietuvos oro uostai (Lotniska Litwy) portal, powołując się na jego wypowiedź dla agencji BNS.

„Rz” informuje, że społeczeństwo litewskie liczy, iż ruch lotniczy zostanie wznowiony w połowie maja.

Aktualnie trwa proces uzgadniania wielkości pomocy rządowej dla litewskich lotnisk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Rzecznik rządu: Drugi etap znoszenia ograniczeń nastąpi prawdopodobnie w maju

Czytamy, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2020 roku, 1,1 mln pasażerów zostało obsłużonych przez litewskie lotniska. Jest to liczba o 16,4 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Ilość rejsów zmniejszyła się o 7,3 proc.

Na Litwie planowane jest stopniowe przywracanie wszystkich rodzajów komunikacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Litewskie samorządy wspierają lokalny biznes. Władze Wilna udostępniły miejskie place restauracjom i kawiarniom. W zamkniętych dla ruchu parkach oraz na ulicach mogą wystawiać letnie ogródki.

Miasto rezygnuje także z wielu, wymaganych do tej pory, opłat i pozwoleń.

Jak pisze „Rz”, szczegółowy pakiet pomocy dla biznesu zostanie ogłoszony przez miasto w poniedziałek.

Do tej pory na Litwie potwierdzono 1426 przypadków zakażenia koronawirusem. Odnotowano także 41 zgonów z powodu choroby COVID-19. 460 osób wyzdrowiało. Populacja kraju liczy 2,8 mln obywateli.

Zobacz także: Premier Morawiecki: Od 4 maja rozpocznie się „odmrażanie” sportu

rp.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz