Pierwsza szczepionka na Covid-19 firmy Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech, została zatwierdzona przez szwajcarski urząd ds. rejestracji i kontroli leków Swissmedic. Urząd poinformował o tym w sobotę na swojej stronie internetowej.

Zgodnie z danymi ocenionymi przez Swissmedic, poziom ochrony zapewniany siedem dni po drugim wstrzyknięciu szczepionki przekracza 90 proc. Jest to pierwsza na świecie autoryzacja w ramach zwykłej procedurynapisał Swissmedic w sobotnim komunikacie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, które są nowe na rynku, Swissmedic uważnie monitoruje bezpieczeństwo szczepionki i, jeśli to konieczne, podejmie natychmiastowe działania w przypadku pojawienia się sygnałów dotyczących bezpieczeństwa. Najczęstsze skutki uboczne udokumentowane w badaniach są porównywalne do tych występujących po szczepieniu przeciw grypie” – poinformował urząd.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jest to pierwsza szczepionka na Covid-19, która została dopuszczona na szwajcarski rynek. Przypomnijmy, że 7 grudnia instytucja nie wydała zgody na użycie trzech różnych szczepionek przeciw Covid-19, które zostały zamówione przez szwajcarski rząd. Oceniono wówczas, że w dokumentacji brakowało ważnych danych w kwestii bezpieczeństwa, skuteczności i jakości.

Szwajcarski rząd przygotował się jednak równolegle do kampanii szczepień. Program powinien ruszyć na początku stycznia. Do lata kraj planuje zaszczepić 6 mln mieszkańców. Żeby osiągnąć zamierzony cel, dziennie szczepionych powinno być około 70 tys. osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od początku pandemii w Szwajcarii wykryto 404 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu choroby Covid-19 w kraju śmierć poniosło 6,5 tys. osób.

Zobacz także: Austria planuje nowy lockdown z przywilejami dla osób testowanych

swissmedic.ch / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz