Austria rozpocznie po świętach trzeci w tym roku lockdown, który zakończy się 24 stycznia. Jednak osoby, które przejdą testy na obecność koronawirusa, będą mogły wcześniej zakończyć kwarantannę.

Jak podała agencja Reutera, rząd Austrii zapowiedział w piątek rozpoczęcie 26 grudnia nowego, już trzeciego w tym roku lockdownu. Zaledwie 11 dni temu w Austrii zakończył się poprzedni, prawie 3-tygodniowy lockdown, w wyniku którego dzienna liczba infekcji spadła poniżej 3 tys. ze szczytu wynoszącego ponad 9 tys.

Austriacki rząd obawia się, że w czasie świąt Bożego Narodzenia pomimo ograniczenia rodzinnych spotkań do 10 osób może nasilić się transmisja wirusa. „Prognozy dla całej Europy są bardzo, bardzo dramatyczne i już teraz obserwujemy eksplozję liczby infekcji w wielu innych krajach” – powiedział na konferencji prasowej kanclerz Sebastian Kurz, który nie wykluczył wykładniczego wzrostu zachorowań także w Austrii. „Nie ma sposobu, aby przejść przez tę pandemię bez ograniczeń” – mówił.

Nowy lockdown rozpocznie się 26 grudnia. Wróci godzina policyjna, sklepy nie oferujące produktów pierwszej potrzeby, restauracje, teatry, muzea i szkoły zostaną zamknięte do 18 stycznia. W dniach 15-17 stycznia zostaną przeprowadzone testy przesiewowe, umożliwiając osobom, które uzyskają wynik negatywny, wcześniejsze zakończenie kwarantanny. Ci, którzy nie zostaną przetestowani, będą musieli zaczekać do 24 stycznia.

Ci, którzy nie przejdą testu, będą mogli jedynie chodzić do pracy i robić zakupy w celu uzyskania niezbędnych artykułów. Będą musieli nosić maski ochronne wyższej jakości, podczas gdy osoby testowane będą mogły nosić proste osłony twarzy.

Austria zezwoli jednak ośrodkom narciarskim na otwarcie wyciągów od 24 grudnia, chociaż austriackie kraje związkowe również będą miały swój głos w tej sprawie. Zamknięte będą jednak hotele, co ma zapobiec napływowi turystów.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa wprowadza lockdown

Kresy.pl / Reuters / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply